نوشیدن بیش از اندازه قهوه حجم مغز را کاهش می‌دهد

© Flickr / russelljsmith نوشیدن بیش از اندازه قهوه حجم مغز را کاهش می‌دهد
نوشیدن بیش از اندازه قهوه حجم مغز را کاهش می‌دهد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.07.2021
Telegram
در حالی که بسیاری از افراد عادت دارند در طول روز از یک یا دو گیلاس قهوه لذت ببرند، تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که وجود مقدار زیادی از این مواد در بدن به صورت روزانه در بلندمدت می‌تواند باعث کاهش حجم مغز و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیجیاتو، برای انجام این تحقیق بزرگ و طولانی مدت، از داده‌های مربوط به بیش از 17 هزار شرکت‌کننده بین 37 تا 73 سال استفاده شد و برخی معیارهای مختلف سلامت و سبک زندگی آن‌ها مانند مصرف قهوه‌، حجم مغز و بیماری‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهند افرادی که روزانه شش گیلاس یا بیشتر قهوه می‌نوشند، 53 درصد بیشتر از کسانی که حداکثر از یک یا دو گیلاس استفاده می‌کنند، در خطر زوال عقل هستند.

قهوه می تواند زهرآلود باشد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.05.2021
قهوه می تواند زهر آلود باشد

«کیتی فام»، متخصص اپیدمیولوژیک دانشگاه استرالیای جنوبی در این باره  می‌گوید: «قهوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان محسوب می‌شود. با وجود اینکه مصرف جهانی این نوشیدنی بیش از 9 میلیارد کیلوگرم در سال است، بهتر است پیامدهای بالقوه آن را نیز شناسایی و درک کنیم».

اکنون آن‌ها پس از بررسی برخی متغیرها مانند جنسیت، سن و بیماری‌های طولانی مدت شرکت‌کنندگان، رابطه بین نوشیدن قهوه بیشتر و حجم کلی مغز و همچنین افزایش خطر ابتلا به زوال عقل را مشخص کرده‌اند. البته این تحقیق نشان نمی‌دهد که کوچک شدن مغز به دنبال نوشیدن قهوه منجر به چه مشکلی در آینده خواهد شد.

وی گفت: «با احتساب تمام تغییر‌های احتمالی، ما به صورت کلی متوجه‌ شده‌ایم که مصرف بیش از اندازه قهوه به طور قابل توجهی با کاهش حجم مغز مرتبط است و ممکن است شما را در معرض خطر‌ بیماری‌های مغزی مانند زوال عقل و سکته مغزی قرار دهد».

هنوز دلیل وقوع چنین اتفاقی مشخص نشده ولی تاکنون تحقیقات زیادی در مورد نحوه تعامل کافئین و قهوه با سلول‌های مغزی انجام شده است. این امکان وجود دارد که نحوه اتصال کافئین به گیرنده‌های آدنوزین مغز یکی راه‌های بروز این تغییرات باشد یا به صورت مستقیم از تاثیر قهوه بر سایر قسمت‌های بدن مانند سیستم قلبی عروقی ایجاد شود. پژوهش اخیر در ژورنال «Nutritional Neuroscience» منتشر شده است.

البته به صورت کلی نمی‌توان قهوه را نوشیدنی بد و مضر عنوان کرد، زیرا محققان سلامت پیش از این عنوان کرده‌اند که قهوه مکملی جادویی و مفید برای ورزشکاران محسوب می‌شود و از بوییدن آن به عنوان یک روش ساده برای تشخیص ابتلا به کرونا یاد شده بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала