ظاهر شدن اقیانوس جدید در قاره آفریقا

© REUTERS / David Grayظاهر شدن اقیانوس جدید در قاره آفریقا
ظاهر شدن اقیانوس جدید در قاره آفریقا  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.07.2021
Telegram
تخمین زده می شود که فرایند ظاهر شدن اقیانوس جدید آفریقا حداقل 5 تا 10 میلیون سال طول بکشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ان بی سی نیوز، قاره آفریقا تنها مکان روی زمین است که می توان با مطالعه آن به چگونگی تبدیل شکاف قاره ای به شکاف اقیانوسی پی برد. تخمین زده می شود که اقیانوس جدید آفریقا حداقل 5 تا 10 میلیون سال طول بکشد تا شکل بگیرد، اما موقعیت غنی منطقه آفار در مرز صفحات نوبی، سومالی و عربی، این منطقه را به یک آزمایشگاه منحصر به فرد برای مطالعه دقیق فرآیندهای تکتونیکی تبدیل کرده است.

سقوط یک هواپیمای باربری بوئینگ 737 در آب‌های اقیانوس آرام - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.07.2021
سقوط یک هواپیمای باربری بوئینگ-737 در آب‌های اقیانوس آرام

سرنوشت تکتونیکی قاره آفریقا برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته است، اما اندازه گیری های جدید ماهواره ای به دانشمندان کمک می کند تا این فرایند را بهتر درک کنند. پوسته زمین از ده ها صفحه بزرگ تکتونیکی تشکیل شده است که به شکل صخره ای و نامنظم هستند که دائماً به یکدیگر فشار می آورند و یا بر رو یا زیر یکدیگر می لغزند.

طی 30 میلیون سال گذشته، صفحه عربی در حال دور شدن از آفریقا است، فرایندی که دریای سرخ و خلیج عدن را بین دو خشکی متصل به هم بوجود آورد.

این گستره در بالای محل اتصال سه صفحه تکتونیکی قرار دارد که خیلی آهسته از یکدیگر دور می شوند، یک روند پیچیده زمین شناسی که دانشمندان می گویند سرانجام آفریقا را به دو قسمت تقسیم و اقیانوس جدیدی ایجاد می کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала