سیاست‌گران افغان: طالبان نمی‌توانند با جنگ به‌قدرت برسند

© Photo / TAسیاست‌گران افغان: طالبان نمی‌توانند با جنگ به‌قدرت برسند
سیاست‌گران افغان: طالبان نمی‌توانند با جنگ به‌قدرت برسند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.05.2021
Telegram
محمد محقق، مشاور رییس‌جمهور در امور سیاسی و امنیتی نیز که در مراسم امروز سخنرانی کرد، گفت که طالبان تمایلی به صلح ندارند و جامعه جهانی باید نگذارد که افغانستان به لانه هراس‌افگنان مبدل شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شماری از سیاست‌گران و سران پیشین جهادی که امروز در مراسم یادبود از دهمین سالیاد جان باختن داوود داوود و شاه جهان نوری، در کابل گردهم آمده بودند، به طالبان هشدار دادند که با جنگ نمی‌توانند به‌قدرت برسند.

«خودبزرگ‌بینی» طالبان و ارزش ندادن این گروه به فیصله‌های جهانی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.05.2021
«خودبزرگ‌بینی» طالبان و ارزش ندادن این گروه به فیصله‌های جهانی

از این میان، صلاح‌الدین ربانی، رهبر یکی از شاخه‌های جمعیت اسلامی، گفت که نسل امروز چند برابر بیشتر از نسل دورۀ مقاومت آماده دفاع از کشور، آزادی و دستاوردهای دو دهۀ گذشته است.

او تأکید کرد که طالبان با فکر این‌که می‌توانند با خروج امریکا افغانستان را بگیرند اشتباه محاسبه می‌کنند: "طالبان باید بدانند که باور مردم و نسل امروزی افغانستان به آزادی و عدالت نسبت به دیروز و دوره مقاومت چند برابر شده است".

آقای ربانی در بخش دیگر از سخنانش در مراسم امروز، با انتقاد تند از سیاست‌های حکومت گفت در اوضاعی‌که افغانستان به اجماع ملی نیاز دارد حکومت سیاست تفرقه را میان مردم و سیاست‌گران پیش گرفته است: "برخی‌ها مدعی بودند که فلان کشور را منزوی ساخیتم و فلان کشور به انزوا رفته اما حقیقت برعکس است متأسفانه اکنون افغانستان نتیجه سیاست‌های نادرست و غلط منزوی شده‌‎است".

ربانی افزود که تصمیم خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان حس پیروزی طالبان در جنگ با امریکا را مشروعیت داده‌است.

محمد محقق، مشاور رییس‌جمهور در امور سیاسی و امنیتی نیز که در مراسم امروز سخنرانی کرد، گفت که طالبان تمایلی به صلح ندارند و جامعه جهانی باید نگذارد که افغانستان به لانه هراس‌افگنان مبدل شود.

تصاویر حمله هوایی در ولایت هراتواسطه طالبان همرا با چهار سرنشین در حمله هوایی منهدم شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.05.2021
واسطه طالبان همراه با چهار سرنشین آن در حمله هوایی منهدم شد + ویدیو

آقای محقق تأکید کرد در حالی‌که از نظامیان کشور پشتیبانی می‌کند اما خود نیز آماده ایستاده‌گی در برابر تصمیم طالبان برای جنگ است: "در کنار دولت و مردم در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی در خط نظام جمهوری اسلامی ایستاد هستیم و خود ما هم کم کم آماده‌گی خود را گرفته‌ایم".

محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا نیز افزود: "متأسفانه اوضاع را به‌گونه‌یی ساخته‌اند که مردم در بین بد و بدتر، مجبور استند در بد قرار بگیرند که سرنوشت مردم به بی راهه نرود".

برخی دیگری از سخنرانان، از جنرال محمد داوود داوود و جنرال شاه جهان نوری چون چهره‌های اثرگذار جهادی یاد کردند.
خالد نوری، پسر شاه جهان نوری بیان داشت: "ما پشت هم ترور می‌شویم ولی هیچ صدایی و هیچ حرکتی و تصمیمی برای بررسی پرونده‌های این‌ها وجود ندارد و ما خسته شده‌ایم".

جنرال داوود داوود، فرمانده پیشین زون ۳۰۳پامیر در شمال کشور و شاه جهان نوری، فرمانده پیشین پولیس تخار ده سال پیش در ولایت تخار در یک حمله انتحاری جان باختند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала