چین از خروج عجولانه امریکا از افغانستان انتقاد کرد

© Sputnik / Valeriy Melnikovچین از خروج عجولانه امریکا از افغانستان انتقاد کرد
چین از خروج عجولانه امریکا از افغانستان انتقاد کرد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.05.2021
Telegram
وزیر خارجه همچنان تاکید دارد که پاکستان در مسئله افغانستان نقش تاثیر گذار و مهمی دارد و پکن از تلاش های این کشور برای دستیابی به صلح در افغانستان قدرانی می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در طی یک صحبت تلفنی با شاه محمود قریشی همتای پاکستانی‌اش، گفت که خروج عجولانه نیروهای امریکایی از افغانستان ضربه‌ای به روند آتش بس در این کشور بود.

وزارت خارجه به نقل از وانگ یی می‌نویسد: "خروج عجولانه امریکا از افغانستان آشکار شد که به طوری جدی به روند آتش بس در افغانستان ضربه زده و بر ثبات منطقه نیز تاثیر منفی گذاشته است".

وزیر خارجه چین تاکید دارد: "در افغانستان اوضاع دشوار، چین از جانب خود انتظار دارد تا سازمان ملل متحد نقش شایسته خود ایفا کند و همچنان  سازمان همکاری شانگهای باید این مسئله را به صورت دقیق دنبال کنند".

 تلاش آژانس های اطلاعاتی غربی برای یارگیری‌های تازه پس از بیرون شدن از افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.05.2021
 تلاش آژانس های اطلاعاتی غربی برای یارگیری‌های تازه پس از بیرون شدن از افغانستان

وانگ یی می افزاید که همسایگان افغانستان باید ارتباطات را تقویت کنند و به عنوان یک جبهه متحد عمل نمایند.

وزیر خارجه همچنان تاکید دارد که پاکستان در مسئله افغانستان نقش تاثیر گذار و مهمی دارد و پکن از تلاش های این کشور برای دستیابی به صلح در افغانستان قدرانی می‌کند.

قابل ذکر است که جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا روز 14 اپریل رسما از تصمیم واشنگتن برای خروج نیروهای خود از افغانستان تا یازدهم ماه سپتمبر یعنی تا بیستمین سالروز حادثه یازده سپتمبر (2001) خبر داد. این در حالی است که طبق توافق با طالبان، خروج نیروهای خارجی بایستی زودتر از این موعد انجام می گرفت.

در پایان ماه فبروری سال 2020 هیئت دولت امریکا و طالبان در قطر طی یک مراسم رسمی نخستین توافقنامه صلح پس از 18 سال جنگ در افغانستان را به امضا رسانیدند. در این توافقنامه آمده بود که نیروهای خارجی باید در ظرف 14 ماه از افغانستان خارج شوند و پس از ختم روند تبادله زندانیان، مذاکرات صلح بین‌الافغانی آغاز شود. در چارچوب این توافقنامه، نیروهای امریکایی پنج پایگاه نظامی در افغانستان را ترک کردند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала