غنی: جان می‌دهم ولی افغانستان را ترک نمی‌کنم

© Photo / ARGاشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان
اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.05.2021
Telegram
رئیس جمهور کشور در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی گفته است هیچ قدرتی در جهان نمی‌تواند مرا وادار به ترک افغانستان کند و حاضرم تا پای جان از وطن دفاع کنم.

به گزارش اسپوتنیک، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در گفت‌‌وگوی اختصاصی با مجله اشپیگل آلمان گفته است که می‌داند ممکن است زندگی‌اش در این کشور با خطر مواجه باشد، اما حاضر است برای دفاع از افغانستان بمیرد.

رئیس جمهوز غنی در ادامه  گفته‌است: «من می‌دانم که تنها یک گلوله از مرگ فاصله دارم. سوء قصدهای زیادی علیه جان من شده‌است؛ اما افغانستان ویتنام جنوبی نیست و من در پی کودتا به قدرت نرسیده‌ام. من از طرف مردم انتخاب شده‌ام. هرگز محافظ امریکایی نداشته‌ام یا تانک امریکایی از من محافظت نکرده‌است. من پیش از آن‌که رئیس جمهوری شوم، ۲۸ سال در خارج زندگی کردم و کار موفقی داشتم؛ اما راضی نبودم. هیچ قدرتی در جهان نمی‌تواند مرا وادار کند که سوار هواپیما شوم و این کشور را ترک کنم. این کشور من است و دوست‌اش دارم و حاضرم برای دفاع از آن بمیرم.»

دیدار غنی با حکمتیار به میزبانی و وساطت کرزی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.05.2021
غنی به میزبانی کرزی با حکمتیار دیدار کرد

رئیس جمهور با اشاره به توانایی نیروهای امنیتی در نبود نیروهای خارجی در دفاع از کشور گفته است: «تا ابد (توان مقاومت داریم). من یکی از کارهایی که انجام دادم آماده کردن نیروهای ما برای این شرایط بود. ما قبلا توانستیم در برابر اولین موج حملات در ماه مه موثرانه مقاومت کنیم. ما مقاوم هستیم. در این مورد هم بنویسید. مسئله اساسی این بود که آیا امریکایی‌ها می‌مانند یا می‌روند. این ابهام دو سال طول کشید. اکنون شفافیت وجود دارد و فصل جدیدی دارد باز می‌شود و قوانین جدید بازی مطرح می‌شود.»

آقای غنی با اشاره به نقش پاکستان در ادامه خشونت‌ها در کشور افزوده است: «دیروز مهمانی از پاکستان داشتم که جنرال قمر باجوه؛ رئیس ستاد ارتش این کشور بود. او به من اطمینان داد که بازگشت امارت یا دیکتاتوری طالبان به نفع هیچ‌کس در منطقه به ویژه پاکستان نیست. او گفت که برخی از مقام‌های پایین‌رتبه ارتش پاکستان همچنان در موارد معین نظر مخالف دارند. مسئله به اراده سیاسی برمی‌گردد.»

غنی تاکید کرده است که روند صلح افغانستان به تصمیم‌گیری منطقه‌ای نیاز دارد و لحظه حساس تصمیم‌گیری فرارسیده است. «مهم‌ترین چیز همراه کردن پاکستان است. نقش امریکا اکنون کوچک شده است. سوال جنگ یا صلح اکنون به پاکستان ارتباط دارد.»

اشرف غنی همچنین از جامعه جهانی و اروپا خواستار تشویق پاکستان به تصمیم‌گیری‌های مهم در زمینه صلح افغانستان شده است.

به گفته او، پیام‌ها و مشوق‌های روشن آلمان به پاکستان می‌تواند به بهبود اوضاع کمک کند و اگر پاکستان در تامین امنیت افغانستان اقدام‌های موثر انجام ندهد، تحریم می‌شود.

آقای غنی درباره خطرهایی که ممکن است از بازگشت طالبان متوجه زنان کشورش شود هم گفته است: «من اطمینان می‌دهم که زنان دیگر هرگز دست از حقوق خود برنخواهند داشت و به مشاوران خارجی هم نیاز ندارند که نماینده آن‌ها باشند. 30 درصد دولت زن هستند. ۵۸ درصد مقام‌های دولتی جوان، آموزش‌دیده و زیر سن 40 سال هستند. ارتش ما داوطلب است. جامعه افغانستان در درون خود به گفتمان پویا رسیده است و تصمیم‌گیری مستقلانه انجام می‌دهد. من فکر می‌کنم این آگاهی اجتماعی غیرقابل بازگشت است.»

این در حالی است که روند گفتگوهای صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان از مدت‌ها به این‌سو متوقف شده‌بود و گفته می‌شود که به تازگی از سر گرفته شده است.

قرار بود نشست صلح استانبول نیز پس از عید فطر در ترکیه برای ده روز برگزار شود، اما هنوز زمان دقیق برگزاری این نشست مشخص نشده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала