نماینده ویژه آمریکا: جمهوریت طالبان را به اتخاذ گزینه نظامی ترغیب می‌کند

© Photo / AMB Zalmai Khalilzadمذاکرات امریکا و طالبان راجع به آینده کشور بدون شرکت کابل
مذاکرات امریکا و طالبان راجع به آینده کشور بدون شرکت کابل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.05.2021
Telegram
نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که اختلاف درون جمهوریت، طالبان را به اتخاذ گزینه نظامی ترغیب می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا با اشاره به افزایش سطح خشونت‌ها در افغانستان و ضرورت آغاز هرچه زودتر از سرگیری مذاکرات صلح گفت: اگر توافق صلح صورت نگیرد، گزینه دیگر پیروزی طالبان نیست، بلکه یک جنگ طولانی است.

وی با هشدار درباره اختلافات داخلی برابر طالبان نیز اظهارداشت: اگر گروه‌های داخل نظام جمهوری افغانستان شروع به تقسیم شوند و هر یکی راه‌ جدای خود را دنبال کند، این شاید عناصر تندرو طالبان را ترغیب کند که بدنبال یک راه‌حل نظامی باشند.

نماینده ویژه آمریکا در پاسخ به روزنامه اشپیگل، درباره اینکه آیا طالبان با تظاهر به مذاکره در حال خرید وقت است، گفت: نشست پیشنهاد شده در ترکیه آزمونی برای این است که آیا طالبان می‌خواهد به این بحران از طریق مذاکره پایان دهد یا خیر.

روند گفت و گوهای صلح افغانستان محور دیدار وزیر خارجه ازبیکستان با زلمی خلیلزاد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.05.2021
روند گفت و گوهای صلح افغانستان محور دیدار وزیر خارجه ازبیکستان با زلمی خلیلزاد

خلیلزاد خاطرنشان کرد که دولت افغانستان به مذاکره درباره آزادی زندانیان طالبان در نشست استانبول تمایل دارد اما درباره سطح خشونت‌ها نگران است.

وی درباره اهرم‌های فشار آمریکا بر طالبان نیز گفت: آن‌ها با دو آینده روبرو هستند؛ یک آینده شامل مشروعیت بین‌المللی، کمک‌های خارجی، رفع تحریم‌ها و آزادی زندانیان طالبان است. اما آینده دیگر شامل تداوم انزوا، عدم پذیرش به عنوان یک شریک مشروع در عرصه‌های بین‌المللی، عدم خروج از فهرست تحریم‌ها، عدم آزادی زندانیان و مخالفت مداوم جامعه جهانی برای جلوگیری از تسخیر نظامی افغانستان توسط این گروه است.

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا با طالبان خاطرنشان کرد که اگر طالبان بدنبال توافق سیاسی نباشد و در عوض گزینه نظامی را پیش گیرد نیروهای افغان در برابر طالبان مقاومت می‌کنند و «ما نیز از آن‌ها حمایت خواهیم کرد».

خلیلزاد درباره نقش آمریکا در روند صلح افغانستان نیز گفت: پاکستان منافع مشروعی در افغانستان دارد که افغان‌ها باید به آن احترام بگذارند. این منافع مشروع این هستند که خاک افغانستان نباید توسط افراد متخاصم پاکستان علیه پاکستان استفاده نشود.

نماینده ویژه آمریکا افزود: در مقابل نیز خاک افغانستان نباید توسط نیروهای متخاصم علیه افغانستان مورد استفاده قرار گیرد. ما در کنار انگلیس در حال کار هستیم تا این دو کشور بر روی بهبود همکاری‌های امنیتی خود کار کنند و شاید به یک توافق امنیتی برسند، این بخش مهمی از تلاش‌های ما برای صلح است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала