صالح: طالبان جنگ پوچ علیه یک ملت براه انداخته اند

صالح - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 04.05.2021
Telegram
امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری بار دیگر جنگ طالبان را جنگ پوچ و بی‌معنی علیه ملت افغانستان خواند.

به گزارش  اسپوتنیک، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری امروز سه‌شنبه (14 ثور) در نشستی در ارگ ریاست جمهوری گفت:"تمام فشار‌ها و جنجال‌های ناشی از جنگ بسیار پوچ که دشمن علیه این ملت راه انداخته است تمرکز و توجه ما را از عرضه خدمات و رسیدگی به نیازمندی‌ها ملت لحظه‌یی هم دور کرده نمی‌تواند".

صالح: رهایی 5 هزار زندانی طالبان یک تصمیم اشتباه بود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.04.2021
صالح: رهایی 5 هزار زندانی طالبان یک تصمیم اشتباه بود

آقای صالح گفت:" امروز هزاران شاگرد و محصل ولایات جنوبی و جنوب غربی کشور از ساحات زیر کنترول طالبان در ولایات قندهار و هلمند لیله‌های شخصی ساخته و مصروف درس هستند".

وی بیان داشت:" تشنگی به معارف درتاریخ ما به اندازه امروز نبوده و این تشنگی مربوط کدام قوم، سمت و زنان خاص نیست، معارف اصل ماست، ما به اصل خویش بر می‌گیریم این سرزمین؛ سرزمین ابن سینا، مولانا و ده‌ها عالم دیگر است".

معاون اول رییس جمهور گفت، هر کسی و هر جریانی که کودکان افغانستان را از معارف دور نگه می‌دارد و آنان را از حیاتی‌ترین نیاز‌شان دور نگه می‌دارد، اگر از دید جسمی زنده باشد از دید روحی یک جسم خشک باقی می‌ماند.

او افزود:" ما تلاش داریم که دیگر طفل افغان در خارج از کشور تعلیم نبیند، ما می‌دانیم که هزاران طفل امروز به خاطر مشکلات که طالبان ایجاد کرده‌اند در محرومیت به سر می‌برند و آنها مثل دیگران تشنه است که صلح بیایند و به وطن خویش برگشته و تعلیم ببینند".

آقای صالح با طرح این سوال که طالبان علیه کی در افغانستان می جنگد گفت:" امروز در سراسر کشور مردم سر به سجده هستند، عبادت می‌کنند، صلح می‌خواهند خدمات می‌خواهند زندگی با عزت می‌خواهند هر کسی که مسیر خدمت گذاری را مانع می‌شود شرمسار تاریخ خواهد شد و به پیروزی نخواهد رسید".

وی مستحکم ترین پایه یک نظام را عرضه خدمات و رسیدگی به نیازمندی‌های جامعه خوانده با نقل قول از مسوولان موسسه‌های ملل متحد در افغانستان گفت:"هیچ نوع خشونت و هیچ نوعی تبلیغات، ملل متحد را از افغانستان دور ساخته نمی‌تواند بلکه تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان اضافه تر خواهد شد".

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان، جنگ نیز شماری از ولایات کشور شدت گرفته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала