کرزی: بهترین گزینه برای صلح پیوستن طالبان به دولت کنونی است

© Sputnik / Kh. Akifiکرزی: بهترین گزینه برای صلح پیوستن طالبان به دولت کنونی است
کرزی: بهترین گزینه برای صلح پیوستن طالبان به دولت کنونی است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 06.04.2021
Telegram
رییس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید، که بهترین گزینه برای صلح در افغانستان پیوستن طالبان به دولت کنونی است.
کرزی: «ترویکا توسعه‌یافته» منجر به توافق قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان شد + ویدیو - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.03.2021
کرزی: «ترویکا توسعه‌یافته» منجر به توافق قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان شد + ویدیو

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در گفت و گو با شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه (تی آر تی) از طالبان میخواهد، که به تقسیم قدرت در کشور توافق کند و اجازه دهند رییس جمهور غنی، دوره‌ی حکومت اش را بر اساس قانون اساسی تکمیل کند.

کرزی در این باره گفت:"بهتر این خواهد بود که طالبان با تقسیم قدرت با دولت فعلی موافقت کنند. ساده ترین امر این است که آنها در قدرت شریک باشند، آنها بیایند و به عنوان شهروندان افغانستان به دولت فعلی بپیوندند و صلح کنند و رییس جمهور غنی را بپذیرند، تا زمانی که دوره کار او مطابق با قانون اساسی کشور پایان یابد".

رییس جمهور پیشین تاکید میکند، که اگر طالبان به هر دلیلی با این موضوع مخالفت کند، هر ساز و کاری که در آینده تشکیل می‌شود، مردم باید حق انتخاب آزادانه دولت را داشته باشد.

حامد کرزی می‌افزاید، که خروج و یا ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان پس از اول می باید مسوولانه باشد.

اما واشنگتن بار دیگر گفته که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در زمان تعیین شده، دشوار است و جوبایدن در این زمینه به وقت بیشتر نیاز دارد.

جان ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفت: "همانگونه که رییس جمهور پیش از این گفته بود خروج کامل نیروها در اول می از افغانستان، به دلایل لوجیستکی دشوار خواهد بود. او در حال مشوره با مشاور امنیت ملی و همچنان متحدان و هم پیمانان اش است. تصمیم در این زمینه نیاز به زمان بیش‌تر دارد".

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала