رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان انتخاب شد

© Sputnik / Andranik Ghazaryanرئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان انتخاب شد
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان انتخاب شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.03.2021
Telegram
بدون توافق رئیس جمهور ارمنستان، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان انتخاب شد.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به اعلامیه منتشره در سایت ریاست جمهوری ارمنستان، آرمن سرکیسیان یکبار دیگر پیشنهاد نیکول پاشینیان، نخست وزیر در باره انتصاب آرتاک داوتیان  به عنوان رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح کشور را رد کرد. بر طبق قانون، او بطور خودکار این سمت را دریافت خواهد کرد.

در خبر مربوطه آمده است: "ریاست جمهوری فرمان انتصاب را امضا نکرده و به دادگاه قانون اساسی رجوع نکرده است".

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان رئیس جدید ستاد کل نیرو‌های مسلح این کشور را پیشنهاد کرد.

هجوم مخالفان نخست‌وزیر ارمنستان به ساختمان دولتی  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.03.2021
هجوم مخالفان نخست‌وزیر ارمنستان به ساختمان دولتی

پاشینیان روز 10 مارچ (چهارشنبه) از آرمن سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان خواست جنرال آرتاک داوتیان را به عنوان رئیس جدید ستاد مشترک نیرو‌های مسلح ارمنستان منصوب کند.

گفتنی است که نیکول پاشینیان اواخر فوریه ضمن متهم کردن اونیک گاسپاریان، رئیس پیشین ستاد مشترک نیرو‌های مسلح ارمنستان به تلاش برای کودتا بر ضد دولت، دستور برکناری وی را از این سمت صادر کرد. گاسپاریان پس از آن به تلاش برای کودتا متهم شد که استعفای نخست وزیر را خواستار شد.

گاسپاریان نیز اعلام کرد در اعتراض به تصمیم نخست وزیر برای برکناری وی به دستگاه قضایی متوسل شده است.

حران سیاسی در ارمنستان پس از صحبت پاشینیان در مورد موشک های روسی اسکندر روسی ، اعتراضات در ایروان آغاز شد. اظهار داشته بود که موشک های روسی «اسکندر» تحویل داده شده به ایروان خراب هستند و  این موشک های مورد استفاده نیروهای مسلح ارمنستان در قره باغ منفجر نشده یا فقط 10٪ منفجر شده اند. این ادعا خشم ارتشیان ارمنی  و مخالفان پاشینیان را برانگیخت و آنها گفتند که رئیس کابینه وزیران ارمنستان در تلاش است تا شکست های خود را توجیه کند.

وزارت دفاع روسیه نیز پیشتر اعلام کرده بود ارمنستان در درگیری در قره باغ از موشک های اسکندر خود استفاده نکرده و این سامانه های موشکی در انبارهای نیروهای مسلح این کشور بوده است.

پس از آن، یک بحران سیاسی جدید در ارمنستان آغاز شد. به پیشنهاد پاشینیان، آرمن سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان، تیران خاچاطوریان، معاون اول رئیس ستاد کل را برکنار کرد که به گفته رسانه ها سخنان نخست وزیر در مورد موشک های اسکندر را به سخره گرفته بود. ارتش نیز به نوبه خود خواستار استعفای خود پاشینیان شد. نخست وزیر این حادثه را تلاش برای کودتا خوانده و قول داد اونیک کاسپاریان، رئیس ستاد کل ارتش را برکنار کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала