برنگشتن شماری از اعضای هیات دولت افغانستان و طالبان به دوحه 

© تویتر مایک پمپئوبرنگشتن شماری از اعضای هیات دولت افغانستان و طالبان به دوحه 
برنگشتن شماری از اعضای هیات دولت افغانستان و طالبان به دوحه  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
 شماری از اعضای هیات دو طرف نزد خانواده‌های شان در کشور های خارجی به سر می برند.

رییس هیات گروه طالبان هنوز از پاکستان به دوحه نرفته ‌است - اسپوتنیک افغانستان
رییس هیات گروه طالبان هنوز از پاکستان به دوحه نرفته ‌است
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، با گذشت یک هفته از آغاز دور دوم مذاکرات صلح افغانستان درقطر چندین تن ازاعضای هیات دوطرف به دوحه برنگشته‌اند.

عبدالمتین بیگ، نادر نادری، فوزیه کوفی و فاطمه گیلانی از اعضای هیات افغانستان و مولوی عبدالحکیم رییس هیئت مذاکره کننده طالبان ونیز ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی این گروه دردوحه به آن شهر برنگشته‌اند.

درهمین حال شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان و شهرندان کشور انتقاد دارند که، اعضای هیئت‌های دو طرف نباید مسایل شخصی خود را نسبت به مسایلی ملی از جمله صلح اولویت دهند.

شفیق الله، باشنده کابل در این باره گفت:«باید اینها کارهای شخصی خود را یک طرف کنار بگذارند و موضوعات صلح را در نظر بگیرند که در شرایط دشوار قرار داریم».

اقبال باشنده کابل گفت:«اولویت بر پروسه صلح بدهند و به مردم خود فکر بکنند، چون هر روز مردم ما در انفجار و انتحار کشته می شوند».

بربنیاد اطلاعات رسیده شماری از اعضای هیات دو طرف نزد خانواده‌های شان در کشور های خارجی به سر می برند.

اقبال صافی، مجلس نمایندگان گفت:«هر روز کشتار، خون ریزی، انفجار و انتحار است، ولی کسانی که عضو هیات باشد و به دوحه نرود، مردم افغانستان را مایوس می سازد».

حمیده احمدزی، مجلس نمایند‌گان گفت:« ما از این ها توقع داریم که هرچه زودتر پروسه را سرعت بخشند و آغاز کنند تا مردم از روند صلح ناامید نه شوند».

اما یک عضو هیات جمهوری اسلامی افغانستان که در کابل به سر می برد می‌گوید، که تاکنون رایزنی ها درباره آجندای اصلی آغاز نشده اند و اعضای باقی مانده نیز به زودی به دوحه خواهند رفت.

فوزیه کوفی، عضو هیات جمهوری اسلامی افغانستان گفت:«مذاکرات به شکل گروه های تماس و کوچک راه اندازی می شود، شماری از همکار های ما در گروه های تماس تنظیم شده اند که بحث های ابتدایی و مقدماتی را به پیش ببرند. سایر اعضا و چند تنی که به دلایل شخصی تا حال نه رفته اند به زودی می روند و به شکل نوبت وار در گروه های تماس شرکت می کنند».

همزمان با این ادامه رایزنی‌ها میان هیئت‌های دو طرف در دوحه قطر تاکنون پیشرفتی نداشته است.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح گفت:«در این مرحله یی از مذاکرات محور بحث را آجندای هر دو طرف تشکیل می دهد. در این نشست ها که به اساس پلان و برنامه تدویر می شود، روی ترتیب و توحید آجندا و بحث بیشتر درباره آن صحبت صورت می گیرد».

شهروندان افغانستان ازنبود پیشرفت درمذاکرات صلح دراوضاعی انتقاد می کنند که باوجود سردی هوا بسیاری از بخش‌های کشور درشعله‌های جنگ می سوزند وروزانه دها تن ازنظامیان وغیرنظامیان دررویدادهای گونه گون کشته ویاهم زخمی می شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала