افزایش کمک‌های نظامی هند به افغانستان

Telegram
رسانه هندی اعلام کرد که همزمان با از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان، دهلی‌نو در نظر دارد تا کمک‌های نظامی به افغانستان را افزایش دهد.

به گزارش اسپوتنیک، منابع اعلام کردند که در تماس تلفنی اخیر «حنیف اتمر» وزیر خارجه افغانستان با «اس جی شنکر» وزیر خارجه هند، دهلی‌نو اطمینان داده که با کاهش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان سطح کمک‌های نظامی به این کشور را افزایش دهد.

گفت و گوی تیلیفونی اتمر با وزیر خارجه هند - اسپوتنیک افغانستان
گفت و گوی تیلیفونی اتمر با وزیر خارجه هند

رسانه هندی «د پرینت» به نقل از منابعی نوشت که «افغانستان ضمن اینکه به طور فعال در تلاش است تا اجماع ملی و بین‌المللی را درباره مذاکرات صلح با طالبان ایجاد کند و در نظر دارد تا از حمایتی که می‌تواند از برخی «دوستان قدیمی» مانند هند بخواهد نیز اطمینان حاصل کند».

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز دو ماه پیش در سفر به هند گفته بود که دهلی‌نو نسبت به «نقش فعال» خویش در روند صلح افغانستان با طالبان اطمینان داده است.

براساس گزارش این رسانه هندی، دهلی از سال 2016 کمک‌های نظامی به افغانستان را افزایش داده است و  به گفته منابع، رایزنی‌ها درباره کمک‌های بیشتر پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی در "ماه‌های آینده" وجود دارد.

در سالهای اخیر هند با اهدای تجهیزات نظامی، از جمله چند فروند بالگرد از افغانستان حمایت نظامی کرده اما به دلیل مخالفت شدید پاکستان و تنش‌هایش با این کشور تاکنون از اعزام نیرو به افغانستان خودداری کرده است.

مقامات پاکستانی همواره تاکید کرده‌اند که اسلام‌آباد هرگز نقش سیاسی یا نظامی هند در افغانستان را قبول نخواهد کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала