طالبان: سخنان ظریف ناآگاهانه و غیرمسئولانه است

© AP Photo / Pakistani Taliban handoutطالبان: سخنان ظریف ناآگاهانه و غیرمسئولانه است
طالبان: سخنان ظریف ناآگاهانه و غیرمسئولانه است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
طالبان در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه ایران درباره بیرون کردن این گروه از لیست تروریستی توسط ایران، این سخنان را ناآگاهانه و غیرمسئولانه خواند.

ظریف: طالبان هنوز در لیست سیاه ما است - اسپوتنیک افغانستان
ظریف: طالبان هنوز در لیست سیاه ما است
به گزارش اسپوتنیک، طالبان به سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد.

ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان گفته بود: «طالب اقدامات تروریستی بسیار انجام داده است. این‌که طالب یک گروه تروریستی هست یا نه، در قوانین ما هنوز طالبان را از گروه تروریستی خارج نکردیم. در قوانین ما کما این‌که در قوانین ملل متحد بوده است. ما تابع ملل متحدیم».

طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد، که اظهارات ظریف به‌گونه آشکار مداخله در امور داخلی افغانستان پنداشته می‌شود و چنین اظهارات غیر مسئولانه و به دور از واقعیتی، از سوی مسئولان ایرانی به روابط بین دو کشور دوست و همسایه می‌تواند زیانی را وارد کند.

این بیانیه افزوده است، که امارت اسلامی در هیچ لیست تروریستی ملل متحد درج نیست و سخنان وزیر خارجه ایران در این رابطه مبنی برناآگاهی وی می‌باشد.

طالبان در ادامه از مسئولان ایرانی خواست که با چنین اظهارات غیرمسئولانه خود احساسات افغانستانی‌ها را جریحه دار نسازند و طالبان همیشه کوشش کرده و می‌نماید که با همسایه‌های خود از جمله جمهوری اسلامی ایران روابط مثبتی داشته باشد و از آنها نیز چنین توقعی دارد تا منجر به واکنش‌های این چنینی در آینده نشود.

یادآوری می کنیم، که محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان درباره اینکه آیا از نظر ایران طالبان یک گروه تروریستی است یا نه، گفته بود: همان‌طور که شورای امنیت ملل متحد تصمیم می‌گیرد، ما همان رفتار را داریم. اما معتقدیم که طالب در آینده یک واقعیت است. من می‌خواهم دو تا واقعیت را اشاره بکنم. ببینید ما دو تا واقعیت در افغانستان داریم؛ طالب یک واقعیت است. اما آن‌چه که در ۱۹ سال گذشته در افغانستان اتفاق افتاده، دستاوردهایی که مردم افغانستان دارند، دموکراسی، حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان این‌ها هم واقعیت است. شاید هم کلان‌تر از طالب. این‌که طالب بگوید من این‌قدر خاک افغانستان را در اختیارم است، بنابراین باید آینده‌ی افغانستان را من تعیین کنم، طالب نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن واقعیتی که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان اتفاق افتاده است، ادعا کند که ۲۰ سال گذشته وجود نداشت است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала