پیشنهاد تازه غنی؛ طالبان بیایند و ادامۀ مذاکرات صلح را در "خرقۀ مبارک" به‌پیش ببرند

© Photo / Twitter account of ARG_AFGپیشنهاد تازه غنی؛ طالبان بیایند و ادامۀ مذاکرات صلح را در "خرقۀ مبارک" به‌پیش ببرند
پیشنهاد تازه غنی؛ طالبان بیایند و ادامۀ مذاکرات صلح را در خرقۀ مبارک به‌پیش ببرند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس‌جمهور غنی که به ولایت کندهار رفته‌است، از طالبان خواست که بیایند و ادامۀ مذاکرات صلح را در "خرقۀ مبارک" به‌پیش ببرند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، آقای غنی که پس از چاشت امروز در جمعی از مقام‌های محلی کندهار و باشنده‌گان این ولایت سخن می‌زد، طالبان را متهم کرد که این گروه توافق شان را با امریکا بهتر از شریعت می‌دانند.

او گفت: " آنان [طالبان] می‌گویند که توافق‌نامۀ شان با امریکا بهتر از شریعت است. اگر آنان نمی‌پذیرند، بیایند در مقبرۀ میرویس نیکه در مقبره احمد شاه بابا بنشینند".

آقای غنی در بخشی دیگر از سخنانش به خواست اخیر طالبان مبنی‌بر رهایی زندانیان بیشتر این گروه از زندان‌های حکومت واکنش نشان داد و گفت که مردم اجازه نمی‌دهند تا زندانیان بیشتر طالبان رها شوند؛ زیرا به‌گفتۀ او طالبان خون‌ریزی را متوقف نکرده‌اند.

تا‌کید دوباره امریکا بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
تا‌کید دوباره امریکا بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان

رییس‌جمهور افزود که طالبان در سال گذشته شانزده درصد از همه دارایی‌های کشور را با جنگ نابود کرده‌اند و خواست رهایی زندانیان بیشتر این گروه در چنین اوضاعی پذیرفتی نخواهد بود: "حالا که آنان [طالبان] می‌گویند دوهزار [زندانی] دیگر را رها بسازید، شما رها می‌کنید؟ نه! این‌گونه که می‌بینیم خون‌ریزی متوقف نشد. آنان خون‌ریزی را متوقف بسازند که ما برویم گفت‌وگو کنیم".

با این حال، امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری، که در این سفر آقای غنی را همرای می‌کرد، گفت: " تعهدی را که طالبان کرده بودند؛ ما صلح می‌خواهیم به ما وقت بدهید، نزده یا بیست گروۀ تروریستی را از خاک بیرون کنیم، یک وعده هم عملی نشده‌است".

آقای صالح هم‌چنین گفت که نیروهای خارجی بخاطر دفاع از منافع ملی کشورهای شان در افغانستان هستند: "آن‌ها [نیروهای خارجی] برای منافع خود شان [در افغانستان] مانده‌اند که منافع ما و منافع آنان یکی است. در بعضی بخش‌ها یکی است که آن هم تروریزم است".

قابل یاد آوری‌ست که ایالات متحده امریکا روند کاهش نیروهای خود را از افغانستان امروز آغاز کرده است، بربنیاد توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، قرار است که تا یک ماه دیگر شمار نیروهای امریکایی به 2500 تن در افغانستان کاهش یابند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала