واکنش کرملین به امتناع ترکیه از خرید واکسین روسی ضدکرونا

© Photo / RDIFواکنش کرملین به امتناع ترکیه از خرید واکسین روسی ضدکرونا
واکنش کرملین به امتناع ترکیه از خرید واکسین روسی ضدکرونا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سخنگوی کاخ کرملین به امتناع ترکیه از خرید واکسین روسی ضدکرونا «اسپوتنیک وی» واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، امروز چهارشنبه (09 دسمبر) گفت که واکسین روسی ضدکرونا موسوم به «اسپوتنیک وی» در آزمایشات اثربخشی و ایمنی خود در مبارزه با کووید-19 را نشان داده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسین ضدکرونا ساخت روسیه با تمام استاندارها مطابقت دارد و یا شک در مورد موثر بودن آن وجود دارد، گفت: می‌توان به صراحت گفت که نتایج آزمایشات و تست (این واکسین) نشان حاکی از این است که این یک واکسین بسیار موثر و ایمن بوده و می‌تواند نقش بسیار مهمی را در مبارزه با بیماری همه‌گیر ها ایفا کند.

پیش از این، فخرالدین کوجا، وزیر صحت ترکیه اعلام کرده بود که این کشور واکسین کرونای ساخت روسیه را خریداری نخواهد کرد. به گزارش شبکه تلویزیونی «هابرترک»، فخرالدین کوجا، در این راستا گفته بود که واکسین ساخت روسیه با «جی ال پی» (عملیات بهینه آزمایشگاهی) مطابقت ندارد.

«اسپوتنیک وی» اولین واکسین در جهان برای پیشگیری از کووید-19 است؛ وزارت صحت روسیه آن را در اواسط ماه اگست ثبت کرد. این دارو توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالی و با همکاری صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه ساخته است. در تابستان، واکسین با موفقیت دو مرحله تحقیق در مورد داوطلبان بین 18 تا 60 سال را به پایان رساند که در نهایت پاسخ ایمنی و پادتن‌های SARS-CoV-2 ایجاد کردند.

اکنون مرحله سوم آزمایشات بالینی با مشارکت 40 هزار نفر در حال انجام است. در دومین تجزیه و تحلیل مقدماتی داده‌های حاصل شده از آزمایش بالینی واکسین «اسپوتنیک وی» حاکی از اثربخشی 95 درصد را نشان داد.تحقیقات در بلاروس، امارات متحده عربی، ونزوئلا، کوریای جنوبی و برخی کشورهای دیگر نیز در حال انجام است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала