واقعیت یا پروپاگاندای غرب؛ تجربه شخصی من از تزریق واکسین روسی ضد کرونا

© Sputnik / Marina Al-Sha'lan واقعیت یا پروپاگاندای غرب؛ تجربه شخصی من از تزریق واکسین روسی ضد کرونا
 واقعیت یا پروپاگاندای غرب؛ تجربه شخصی من از تزریق واکسین روسی ضد کرونا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
واکسیناسیون گسترده داکتران و معلمان روسی در مقابل ویروس کرونا مطابق با حکم رئیس جمهور روسیه هفته آینده آغاز می‌شود، اما کارمندان خبرگزاری اسپوتنیک این فرصت را داشتند که به‌شکل داوطلبانه جز نخستین افرادی باشند که اولین واکسین روسی Sputnik V را زودتر تزریق کنند و من این تجربه تزریق واکسین را احساس کردم و از انتخاب خود پشیمان نیستم.

اسپوتنیک - بیش از یک سال است که کل جهان با یک معضل مشترک دست به گریبان هست، ویروس شوم کووید – ۱۹ که شیوه زندگی، رفتار، تفکر ما را کاملاً تغییر داده و حداقل ۱.۴۹ میلیون نفر جمعیت جهان را کاهش داده است. این رقم معادل جمعیت عمومی یک کشور، به عنوان مثال، بحرین است. در روسیه تاکنون ۴۱.۰۵۳ نفر جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند. و این ویروس می‌تواند چه تعداد جان های دیگر را به کام مرگ بکشاند، زیرا دانشمندان صحی ما تلاش علمی خود را در جستجوی راهی برای کمک به مردم در جهت مصونیت در برابر کرونا متوقف نکردند، آنها امیدوارند که با شجاعت بیشتری با این ویروس مبارزه کنند و فرصتی برای زندگی بدون ترس به ما بدهند.

پوتین دستور داد که از هفتۀ آینده واکسیناسیون گسترده کرونا در روسیه آغاز شود - اسپوتنیک افغانستان
پوتین دستور داد که از هفتۀ آینده واکسیناسیون گسترده کرونا در روسیه آغاز شود

داکتران روسی در این امر موفق شدند، در ماه اگست اولین واکسین در جهان علیه ویروس کرونا به نام اسپوتنیک وی ثبت شد.

چرا من تصمیم گرفتم که داوطلب بشوم و واکسن ضد کرونای روسی "اسپوتنیک وی" را تزریق کنم؟

در خانواده من، بیشتر افراد داکتر یا کارمند بخش‌های صحی هستند. و حتی من یک بار با اصرار والدینم برای داکتر شدن تصمیمم گرفته بودم. بنابراین، از کودکی و در همان سال‌ها به گونه ای دانش صحی به من رسید. من هیچگاه از درد، رفتن نزد داکتر دندان، تزریق و از جمله واکسیناسیون نمی‌ترسم. از همان اوایل کودکی با کتاب‌ها و مجلات صحی آشنایی داشتم. در خانواده ای پر از افرادی با تحصیلات صحی حضور داشتم، والدین من این عادت را داشتند که به دنبال سلامتی من باشند به ویژه در دوران کودکی. بنابراین، به دلیل برخی علائم صحی، من هر ساله واکسین آنفلوانزا می‌زدم و به طور دوره ای طبق تقویم صحی مصوب وزارت صحت فدراسیون روسیه، علیه سایر بیماری‌ها نیز خود را واکسینه می‌کردم. من هم تجربه مثبت داشتم و هم تجربه منفی. و در اینجا نمی‌توان به صراحت گفت که واکسین روسی بهتر بوده و واکسین دیگری بدتر است. این مقایسه درست نیست. هر فرد مکانیسم بیولوژیکی منحصر به فرد خود را دارد، از جمله تاثیر یک دارو بر افراد متفاوت است.

یادم می‌آید، یک بار، بعد از یک عمل جراحی دشوار، داکتران یک داروی مسکن قوی برای من توصیه کردند که توسط سازمان جهانی صحت توصیه می‌شود، که به ۹۰ درصد بیماران کمک می‌کند، اما این داروی تایید شده به سادگی به من أصلا کمکی نکرد. درد متوقف نشد و مسکن‌های دیگری به تسکین درد من کمک کرد.

بنابراین، به نظر من، وضعیت کنونی در خصوص این واکسین، مشابه این ماجرا است: این واکسین به فردی کمک می‌کند تا آنتی بادی در بدنش ایجاد شود، اما به سادگی در بدن کسی دیگری ریشه نمی‌دواند. خوب، زیرا واکنش بدن هر شخص متفاوت است.

بدون شک، در ماه های اول، وقتی میزان آلودگی و ویروس کرونا در مسکو در حال افزایش بود، من در خانه مانده و ترسیده بودم. تنها این امید بود که برای هر بیماری راه درمانی یافت شود.

من به ویژه از اخبار ایران شوکه شدم - برخی از افرادی که بیش از یک بار با آنها مصاحبه کاری کرده بودم در حال مرگ بودند. و در میان دوستان نزدیک، همه اعضای خانواده، از کودکان تا مادربزرگ‌ها به ویروس کرونا مبتلا شده بودند. بیماری آنها بسیار دشوار بود، در آن زمان حتی دارویی هم نبود که کمک کند و آنها در آستانه مرگ بودند. و حتی بعد از اینکه بدن هنوز قادر به غلبه بر این ویروس بود و در برخی از آنها اندام‌های تنفسی آسیب دیده، مشکلات جدید سلامتی ظاهر شده و مشکلات قلبی آغاز شده بود.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Sputnik Iran (@sputnik_ir)

علاوه بر این، به دلیل محدودیت‌های سفر و خطر بالای آلوده شدن به ویروس کرونا در وسایط حمل و نقل عمومی، من نیز تقریباً یک سال است که پدر و مادر مسن خود را در شهر دیگر ندیده ام. همه اینها من را بر آن داشت تا به محض فرصتی ایجاد شود قطعاً واکسین ضد کرونا را تزریق کنم. فقط برای اینکه نفس راحتی بکشم و از خانواده ام نیز بتوانم در برابر انتقال محافظت کنم، سرانجام می‌توانم پس از تزریق واکسین آنها را ببینم.

و من اعتقاد داشتم که دانشمندان صحی ما، نه به دلیل منافع شخص یا روابط عمومی یا پارتی اقدام به ساختن واکسین نمودند، این تلاش‌ها به دلیل میهن‌پرستی صادقانه، اخلاق بالا، علاقه و نوع دوستی این دانشمندان است.

بنابراین، تردید غربی‌ها مبنی بر اینکه واکسین‌های روسی نمی‌توانند موثر و با کیفیت باشند، زیرا منحصراً در موسسات دولتی با بودجه بسیار ناچیز دولتی تولید می‌شوند، برای من دلیل قانع کننده ای نبود و من را از تصمیم برای واکسیناسیون منصرف نکرد.

برعکس، دقیقا به این دلیل که در فدراسیون روسیه (همانند ایران و تعدادی دیگر از کشورها) چنین خط تولیدی مانند تولید واکسین تحت کنترول موسسات علمی با سابقه طولانی است که سخت ترین کنترول دولتی بر روی آنها انجام می‌شود و آنها در ابتدا با هدف نجات جان مردم فعالیت می‌کنند و به دنبال ایجاد سرمایه هنگفت نیستند. تمام این موارد من را بر آن داشت که این کار را انجام دهم.

در کجا و چگونه واکسین اسپوتنیک وی به من تزریق شد؟

چند روز قبل از واکسیناسیون، داوطلبان آژانس خبری اسپوتنیک در روسیه دستورالعمل‌های اطلاعاتی در مورد آنچه را که می‌توان قبل از واکسیناسیون انجام داد یا نباید انجام داد، و همچنین اطلاعاتی در مورد موارد منع تزریق برای برخی افراد را دریافت کردند. به عنوان مثال، واکسیناسیون افرادی که در یک سال گذشته دچار سندرم حاد کرونر یا سکته مغزی شده اند یا افرادی قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا شده اند و علائم سرماخوردگی دارند، کاملاً ممنوع است. خوب، شما قطعاً باید در این صورت از واکسینه شدن امتناع کنید. همچنان اگر اعتیاد به مصرف الکل دارید، باید از تزریق واکسین کرونا اجتناب بورزید.

© Sputnik / Marina Al-Sha'lanواکسن روسی کرونا «اسپوتنیک وی» به خبرنگار داوطلب بخش فارسی تزریق می شود
 واقعیت یا پروپاگاندای غرب؛ تجربه شخصی من از تزریق واکسین روسی ضد کرونا - اسپوتنیک افغانستان
واکسن روسی کرونا «اسپوتنیک وی» به خبرنگار داوطلب بخش فارسی تزریق می شود

وقتی من و همکارانم در زمان تعیین شده به کلینیک شماره ۳ شهری در مرکز مسکو رسیدیم، یک پرسشنامه مستند در اختیار ما قرار گرفت. و سپس داکتر یک معاینه دقیق انجام داد، و اطلاعات مربوط به سلامتی من را برای موارد منع مصرف واکسین جمع‌آوری کرد. سپس وی با جزئیات بیشتری در مورد عوارض جانبی احتمالی و نحوه واکنش بدن پس از واکسیناسیون صحبت کرد. این دستورالعمل‌ها همچنین در یک یادداشت ویژه شرکت کنندگان در واکسن کووید ۱۹ نیز جمع‌آوری می‌شوند.

بنابراین توصیه می‌شود بعد از واکسیناسیون استراحت نموده و فعالیت بدنی کاهش یابد - به مدت ۳ روز حداقل از ورزش‌های سنگین، دویدن و همچنین سونا، حوض‌ها و حمام‌های روسی صرف نظر کنید. محل تزریق را به مدت ۲۴ ساعت خیس نکنید. اما ورزش صبحگاهی و ورزش درمانی را منع نکردند. همچنین سعی کنید از استراحت و خواب کافی در این روزها برخوردار باشید.

در پاسخ به سوال من در مورد تغذیه، داکتر جداگانه توصیه کرد که این روزها رژیم غذایی سالم را رعایت کنید و بیش از حد از غذاهایی که می‌توانند باعث آلرژی یا فشار خون شوند استفاده نکنم. حتما مایعات بیشتری بنوشید: آب، آب میوه‌های تازه، نوشیدنی میوه ای، کمپوت و چای سبز را بیشتر بنوشم، از نوشیدن قهوه و چای سیاه قوی خودداری کنید.

واکسین اسپوتنیک وی خود در شرایط خاص دمایی ذخیره می‌شود: منفی ۱۸ درجه سلسیوس بهترین درجه حرارت برای نگهداری این واکسین است. بر این اساس، یخ زدایی دارو و رساندن آن به دمای اتاق مدتی طول می‌کشد و پس از باز کردن بطری، واکسین باید در ظرف یک ساعت استفاده شود. هر بطری حاوی ۳ میلی لیتر ماده فعال برای ۵ دوز است، بنابراین ما به نوبت واکسین را در یک گروه ۵ نفره دریافت کردیم. هر فرد حدود ۰.۵ میلی لیتر دارو دریافت می‌کند.

© Sputnik / Marina Al-Sha'lanاولین واکسن روسی علیه ویروس کرونا به نام اسپوتنیک وی
 واقعیت یا پروپاگاندای غرب؛ تجربه شخصی من از تزریق واکسین روسی ضد کرونا - اسپوتنیک افغانستان
اولین واکسن روسی علیه ویروس کرونا به نام اسپوتنیک وی

در پایان، یک گواهی ویژه با اطلاعات کامل در مورد تاریخ، زمان و نام دارو نوشته می‌شود. همچنین برگه ای وجود دارد که در صورت بروز علائم خاص، آن علائم یادداشت می‌شود.

بعد از ۳ هفته، دوز دوم واکسین اسپوتنیک وی باید تزریق شود.

© Sputnik / Marina Al-Sha'lan تقدیم گواهی ویژه به خبرنگار بخش فارسی اسپوتنیک با اطلاعات کامل در مورد تاریخ ، زمان و نام واکسن روسی کرونا
 واقعیت یا پروپاگاندای غرب؛ تجربه شخصی من از تزریق واکسین روسی ضد کرونا - اسپوتنیک افغانستان
تقدیم گواهی ویژه به خبرنگار بخش فارسی اسپوتنیک با اطلاعات کامل در مورد تاریخ ، زمان و نام واکسن روسی کرونا

پس از تزریق واکسین، ضروری است که ۳۰ – ۴۰ دقیقه در مرکز درمانی بمانید تا داکتران بتوانند وضعیت شما را کنترول کنند. حال من خوب بود: سرگیجه، شل‌شدن عضلات، حالت تهوع، استفراغ، درد یا بی‌حالی نداشتم. اما من پشت فرمان موتر ننشستم و با وسیله حمل و نقل عمومی به منزل بازگشتم.

احساسات من بعد از واکسیناسیون

در طی چند ساعت پس از واکسیناسیون، یک حالت پر انرژی بودن در من ظاهر شد، گویی که آدرنالین در بدن من افزایش یافته است. اما برای مدت نه چندان طولانی. بعد از یک ساعت دیگر، مثل یک جلسه رفلکسولوژی، احساس آرامش در خون خود داشتم. خیلی دلم می‌خواست بخوابم. فشار خونم را گرفتم. همه چیز طبیعی بود، اما نبض کمی افزایش یافته بود. و نه چیزی بیشتر.

در زمان نگارش این مقاله، در روز دوم پس از واکسیناسیون، علائم زیر ظاهر شد: هنگام صبح کمی افزایش دمای بدن تا ۳۷.۷ درجه، که قابل قبول است، کمی ضعف عضلانی جزئی و لرزه‌های جزئی وجود دارد. اما خیلی زود دمای بدن بدون مصرف هیچ دارویی کاملاً به خودی خود به حالت طبیعی بازگشت. در واقع، شرایط مشابهی که گاهی اوقات پس از واکسیناسیون‌های دیگر در بدن من بروز می‌کرد: مثل واکسین‌های آنفلوانزا، کزاز یا هپاتیت. بنابراین من فکر می‌کنم اینها علائم قابل قبول است - بدن مکانیسم مبارزه و تولید آنتی بادی را انجام می‌دهد.

امیدوارم شرایط من نیز پایدار باشد و در جهت بدتر تغییر نکند و در نهایت نتیجه مطلوب خود را بگیرم.

من بعد از مرحله دوم واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در مورد تغییرات بیشتر  سلامتی خود خواهم نوشت.

خوب، در پایان با تشکر فراوان از مدیریت آژانس خبرگزاری اسپوتنیک برای فرصت دریافت واکسین، و از داکتران مان بسیار سپاسگزارم و سر تعظیم فرو می‌آورم، ما به شما باور داریم!
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала