جنایات جنگی در افغانستان/ استرالیا از چین به خاطر یک عکس درخواست عذرخواهی کرد

Telegram
اقدام سخنگوی وزارت خارجه چین در انتشار تصویری از یک نظامی استرالیایی که چاقویی را بر گلوی کودک افغان قرار داده، خشم نخست‌وزیر استرالیا را برانگیخت و خواستار عذرخواهی از جانب پکن شد.

به گزارش اسپوتنیک،به نقل از ABC News اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا امروز (دوشنبه) از دولت چین خواست تا برای آنچه انتشار تصاویر جعلی از اقدامات نظامیان استرالیایی در افغانستان خواند، عذرخواهی کند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین صبح امروز (دوشنبه) در صفحه توییتر خود، تصویری از یک نظامی استرالیایی منتشر کرد که چاقویی را بر روی گلوی یک کودک افغان قرار داده بود و در توضیحات عکس به طعنه نوشته شده بود: «نترسید، ما آمده ایم که برای شما صلح به همراه آوریم».

این دیپلمات چینی سپس در توییت خود با اشاره به گزارشی که اخیراً از جنایات نظامیان استرالیایی در افغانستان منتشر شده، تصریح کرد: «از قتل غیرنظامیان و زندانیان افغان به دست سربازان استرالیایی بهت زده شده ام. ما چنین اقداماتی را بشدت محکوم می کنیم و خواستار محاکمه آنها هستیم».

ساعاتی پس از انتشار این پیام توییتری، موریسون تصریح کرد که استرالیا خواستار حذف این تصاویر «کاملاً مشمئزکننده» از صفحه توییتر سخنگوی وزارت خارجه چین است.

ناتو در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
محکمۀ سربازان قاتلِ افغانها در استرالیا

نخست وزیر استرالیا ضمن انتقاد از این پیام لیجیان تأکید کرد: «این (تصاویر) کاملاً اهانت بار است و به هیچ وجه قابل توجیه نیست. دولت چین باید از انتشار چنین پستی شرمسار باشد. این اقدام، آنها را در مقابل چشمان جهان خوار می کند».

موریسون سپس درباره عکس منتشر شده از نظامی استرالیایی توضیح داد: «این، تصویری جعلی است و حمله ای هولناک به نیروهای دفاعی بزرگ ما و زنان و مردانی است که بیش از یکصد سال است در لباس نظامی خدمت می کنند».

این در حالی است که در تاریخ 19 نوامبر  گزارش مستقلی در خصوص جنایات جنگی منتسب به نظامیان استرالیا صادر شد که در آن تأکید شده، قتل های رقابتی و «خونخواهی» در بین نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان یک امر عادی بوده است.

در این گزارش آمده که شواهدی موجود است که نشان می دهد ۱۹ نظامی استرالیایی در قتل و کشتار 39 زندانی و غیرنظامی غیرمسلح افغان نقش داشته اند.

نیروهای دفاعی استرالیا پیشنهاد داده بودند که پلیس فدرال استرالیا (AFP) می بایست درباره 19 نیروی ویژه استرالیا در ارتباط با 36 مورد جرایم جنگی از جمله قتل و رفتار بی رحمانه با غیرنظامیان افغانستان در بین سالهای 2009 و 2013 تحقیقات انجام گیرد.

به دنبال انتشار این گزارش، ژنرال «آنگس کمپبل» رئیس نیروهای دفاعی استرالیا در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تأیید گزارش هایی درباره نقش نظامیان کشورش در قتل غیرنظامیان افغان گفت: «صادقانه و کاملاً» از مردم افغانستان به سبب رفتارهایی که در گزارش به آن اشاره شده، عذرخواهی می کند.

در این گزارش اطلاعات موثقی ارائه شده است که نشان می دهد نظامیان استرالیایی، تسلیحات یا بی سیم هایی را بر روی بدن اجساد غیرنظامی افغان قرار می دادند تا اینگونه جلوه دهند که فرد قربانی در عملیات کشته شده است.

در بخشی از این گزارش همچنین شواهدی ارائه شده مبنی بر اینکه نظامیان استرالیایی در برخی موارد برای زخمی کردن غیرنظامیان افغان از سگ استفاده می کردند.

اعترافات ارتش استرالیا در شرایطی صورت گرفته است که چندی پیش گزارش محرمانه ای منتشر شد که نشان می دهد نیروهای ویژه ارتش استرالیا بین سال های 2001 تا 2015 جنایاتی دلخراش در افغانستان مرتکب شده اند 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала