پیشنهادهای تازه هیئت مذاکره کنندۀ افغانستان برای شکستن بن‌بست مذاکرات

© Sputnik / Zohra Ishmukhametovaپیشنهادهای تازه هیئت مذاکره کنندۀ افغانستان برای شکستن بن‌بست مذاکرات
پیشنهادهای تازه هیئت مذاکره کنندۀ افغانستان برای شکستن بن‌بست مذاکرات - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
منابع می‌گویند که هیئت مذاکره کنندۀ افغانستان برای شکستن بن‌بست مذاکرات دوحه، چهار پیشنهاد به هیئت مذاکره کنندۀ طالبان داده است.

به گزارش اسپوتنیک، منابعی به طلوع‌نیوز می‌گویند که هیئت مذاکره کنندۀ افغانستان برای شکستن بن‌بست مذاکرات دوحه، چهار پیشنهاد به هیئت مذاکره کنندۀ طالبان داده است.

در یکی از پیشنهادها آمده‌است که اگر طالبان توافق‌نامۀ صلح این گروه را با امریکا اساس مذاکرات میان افغانان می‌دانند باید در این اساس نام حکومت افغانستان نیز جا داده شود.

جا دادن خواست‌های مردم افغانستان – یعنی همان فیصله‌های لویه جرگه – در اساس مذاکرات، پذیرفتن پیمان‌های جهانی افغانستان که از سوی سازمان ملل تأیید شده‌اند و پایان دادن به جنگ همچون عنصرهای اصلی در اساس مذاکرات سه پیشنهاد دیگر هیئت افغانستان به طالبان استند.

اختلاف میان دو طرف در دوحه، روی این است که طالبان تأکید دارند توافق‌نامۀ این گروه با امریکا باید اساس مذاکرات با هیئت جمهوری اسلامی افغانستان قرار بگیرد – اما هیئت جمهوری اسلامی افغانستان این را نمی‌پذیرد.

نزدیک به دو ماه است که دو طرف روی ایجاد کار شیوه آغاز مذاکرات رسمی صلح رأی‌زنی دارند، اما موضوع اختلافی ذکر شده باعث شده‌است که این رأی‌زنی‌ها به بن‌بست کشیده شوند.

از سویی دیگر، استیفانو پونتیکوروو، نمایندۀ غیرنظامی ناتو در افغانستان می‌گوید که توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان برای سپردن این کشور به طالبان نه بل برای آغاز مذاکرات واقعی صلح افغانستان امضا شده‌است: «ما باور نداریم که طالبان جنگ را در برابر نیروهای امنیتی افغانستان خواهند بُرد. پس یک چیز باید روشن باشد که توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان برای سپردن افغانستان به طالبان امضا نشده‌است، بل برای مذاکرات واقعی امضا شده‌است».

در همین حال، رونالد نیومن، سفیر پیشین امریکا در کابل به این باور است که بازنگری سیاست رییس‌جمهور تازۀ امریکا دربارۀ روند صلح افغانستان زمان خواهد گرفت: «ادارۀ بایدن به زمان نیاز دارد تا پس از بازنگری، سیاستی برای افغانستان داشته باشد. پس از دیدگاۀ من طالبان خشونت‌‎ها را افزایش خواهند داد تا پیش از روشن شدن سیاست بایدن، از فرصت استفاده کنند و بر اوضاع حاکم شوند».

از سویی هم، عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان از تلاش‌های برخی از حلقه‌ها برای تخریب روند صلح افغانستان هشدار می‌دهد: «ما باید از چالش‌های کنونی آگاه باشیم - به ویژه کسانی را بشناسیم که در درون و بیرون از افغانستان نمی‌خواهند صلح و ثبات در افغانستان تأمین شود».

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала