طالبان: القاعده فعلاً در افغانستان حضور ندارد

© Photo / twitter account of naeem wardakطالبان: القاعده فعلاً در افغانستان حضور ندارد
طالبان: القاعده فعلاً در افغانستان حضور ندارد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در پی ادعاهای مقام‌های سازمان ملل دربارۀ حضور اعضای شبکۀ القاعده در افغانستان و ارتباط آن‌ها با گروۀ طالبان، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر این موضوعات را انکار می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، محمد نعیم، در پاسخ به کشته‌شدن یک عضو بلندپایۀ شبکۀ القاعده در یک بخش زیر ادارۀ این گروه در ولایت غزنی می‌گوید که طالبان به هیچ گروهی به‌شمول القاعده اجازه نمی‌دهد تا از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر کار بگیرد.

محمد نعیم گزارش‌ها را مبنی‌بر رابطۀ مرتب و در سطح بالا میان طالبان و القاعده را اتهام محض می‌خواند: «القاعده فعلاً در افغانستان حضور ندارد».

حافظ عبدالقیوم، والی پیشین نورستان نیز بیان داشت: «اکنون هم بعضی شواهد وجود دارند که هنوزهم القاعده در افغانستان حضور دارد».

از سویی دیگر، سخن‌گوی طالبان حکومت را به چالش می‌کشاند و می‌گوید که اگر توافق‌نامۀ صلح طالبان با امریکا را اساس برای مذاکرات نمی‌پذیرد، باید مخالفت‌اش را در یک اعلامیه رسمی برجسته سازد: «هم‌اکنون یک اعلامیه صادر کند به‌گونۀ رسمی که توافق‌نامه میان امریکا و امارت اسلامی را نمی‌پذیرد».

با این حال، محمد نعیم برخی از کشورهای منطقه و استخبارات داخلی را به پشتیبانی از گروۀ داعش متهم می‌سازد اما از کسی نام نمی‌برد: «کارهایی که زیر نام [داعش] روان است، متأسفانه از سوی منطقه و به‌ویژه از سوی ادارۀ کابل یک دسیسه مشترک است».

سخن‌گوی طالبان علت افزایش خشونت‌ها را در افغانستان راه اندازی عملیات گسترده از سوی نیروهای دولتی و کشته شدن زندانیان رها شدۀ این گروه از زندان‌های حکومت می‌داند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала