ترکیه: نشر کاریکاتور اردوغان در نشریه شارلی ابدو "نفرت انگیز" است

© Sputnik / Anton Denisovترکیه: نشر کاریکاتور اردوغان در نشریه شارلی ابدو "نفرت انگیز" است
ترکیه: نشر کاریکاتور اردوغان در نشریه شارلی ابدو نفرت انگیز است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‎ای انتشار کاریکاتور رجب طیب اردوغان در نشریه «شارلی ابدو» را یک عمل منزجر کننده و نفرت برانگیز دانست.

به گزارش اسپوتنیک، ریاست جمهوری ترکیه انتشار کاریکاتوری توهین آمیز از «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور در روزنامه فرانسوی «شارلی ابدو» را به شدت محکوم کرد.

فخر الدین الطون، رئیس روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری ترکیه، در بیانیه‌ای اعلام کرد: برنامه‌های خصمانه و ضد اسلامی که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دنبال می‌کند، میوه داده است و روزنامه شارلی ابدو کاریکاتوری اهانت آمیز به رئیس جمهور ما منتشر کرده است و ما این تلاش ناخوشایند برای ترویج فرهنگ نژادپرستی و نفرت پراکنی را محکوم می‌کنیم.

او گفت: اقدامات تنش آفرین که دارای نژاد پرستی، نفرت از غربیه‌ها، اسلام هراسی و یهود ستیزی باشد، موجب سوق دادن ترکیه برای پاسخ داده به آن نخواهد شد.

مجله مشهور فرانسوی اردوغان را بازیگوش خواند+عکس

مسئول ریاست جمهوری ترکیه افزود: چنین حملات غیر مسئولانه‌ای که بی‌معنی هستند تنها نژاد پرستی و تبعیض را گسترش می‌دهند. از تمام دوستان اروپایی خود می‌خواهیم که در برابر این نوع مبتذل از نژادپرستی فرهنگی و ناتوانی فکری ایستادگی کنند.

روزنامه شاری ابدو فرانسه که پیشتر کاریکاتور توهین آمیز به ساحت مقدس اسلام منتشر کرده بود، پس از تشدید تنش میان رؤسای جمهور فرانسه و ترکیه با انتشار کاریکاتوری از پیامبر (ص)، کاریکاتوری غیراخلاقی و توهین آمیز از رجب طیب اردوغان منتشر کرد.

به دنبال قتل معلمی فرانسوی که به شاگردانش کاریکاتور‌هایی از پیامبر اسلام (ص) را نشان داده بود، رئیس جمهور فرانسه مسلمانان را مسئول قتل او معرفی کرد و مدعی شد «اسلام گرا‌ها قصد نابودی فرانسه را دارند» و به تازگی در سخنانی اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتور‌های توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص) ادامه خواهد داد.

این اظهارات امانوئل مکرون موجی از خشم و اعتراض در میان مسلمانان در کشور‌های مختلف جهان به راه انداخت و هشتگ «تحریم کالا‌های فرانسوی» در کشور‌های عربی به ترند اول تبدیل شد و بسیاری استفاده از این کالا‌ها را ممنوع کردند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала