گورباچف: اگر اتحاد شوروی حفظ می ‌شد جهان امروز با ثبات‌تر می‌بود

© Sputnik / Sergey GuneevБывший президент СССР Михаил Горбачев
Бывший президент СССР Михаил Горбачев  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخستین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق معتقد است که اگر اتحاد جماهیر شوروی می توانست حفظ شود ، جهان امروز باثبات تر، امن تر و عادلانه تر می‌بود

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر حزب کمونیست و نخستین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق در مصاحبه با نشریه The Times با ابراز تأسف از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گفت، اگر نظام شوروی حفظ می‌شد ما امروز جهانی با ثبات تر، امن تر و عادلانه تری می‌داشتیم.

میخائیل گورباچف گفت: «می‌خواهید بدانید اگر اتحاد شوروی حفظ می شد، جهان امروز چگونه به نظر می رسید؟ تاریخ روحیه "فرمانبرداری" را نمی‌داند. اما من فکر می کنم جهان امروز بهتر، با ثبات‌تر، امن تر و عادلانه تر می‌بود اگر اتحاد شوروی حفظ می شد و فرو نمی پاشید».

وی تأکید کرد که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی "نتیجه نهایی" پرسترویکا یا بازسازی نبود.

 رهبر شوروی سابق افزود: « البته به هیچ وجه ما چنین چیزی را نمی خواستیم.»

توصیه گورباچف به رئیس جمهور آینده آمریکا - اسپوتنیک افغانستان
توصیه گورباچف به رئیس جمهور آینده آمریکا

 گورباچف ​​وجود اشتباهات را تأیید کرد و گفت: «اصلاحات دیرهنگام حزب، تمرکز زدایی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، اصلاحات اقتصادی ناکافی جسورانه این همه باعث تضعیف نظام شد».

در عین حال، وی از جمله نتایج واقعی این سیاست  توافق نامه هایی در زمینه خلع سلاح هسته ای، پایان جنگ سرد، آزادی بیان، تجمعات اجتماعی، دین، ​​آزادی خروج از کشور، انتخابات جایگزین و سیستم چند حزبی را نام برد. 

  گورباچف ​​افزود: «مهمتر از همه؛ ما روند تغییر را به جایی رساندیم که برگشت آن غیرممکن شد. بنابراین، کودتا در آگست 1991 ناکام ماند. اگرچه آسیب ناشی از این کودتا بسیار زیاد بود: این ضربه ای نهایت محکم به رئیس جمهور و اتحاد شوروی بود. سپس رادیکال ها و تجزیه طلبان بدون فکر کردن در مورد عواقب آن باعث فروپاشی اتحاد شدند ».

 میخائیل گورباچف آخرین رهبر حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی و در عین حال اولین رئیس جمهوری آن در سال‌‌های 1985 تا 1991 بود. برنامه اصلاحات او سوت پایان "جنگ سرد" و هم‌چنین پایان عمر اتحاد جماهیر شوروی را کشید. گورباچف در 25 دسامبر 1991، یعنی درست چهار روز پس از آن که پارلمان روسیه (دوما) به انحلال اتحاد جمهوری‌های شوروی رای داد، از مقام خود کناره گرفت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала