ناتو: طالبان راه برگشت به گذشته را ندارند

© Photo / twitter/suhail shaheenدیدار معاون دفتر سیاسی طالبان با نماینده ملکی ناتو برای افغانستان
دیدار معاون دفتر سیاسی طالبان با نماینده ملکی ناتو برای افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نماینده ملکی ناتو برای افغانستان می‌گوید که امیدوار است گروه طالبان بدانند که دیگر راهی برای برگشت به گذشته وجود ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، ستیفانو پونتیکورور نماینده ملکی ناتو برای افغانستان می‌گوید که امیدوار است گروه طالبان بداند که راهی برای برگشت به 19 یا 20 سال گذشته وجود ندارد و افغان‌ها باید حکومتی را بسازند که مورد پذیرش دو طرف باشد.

نماینده ملکی ناتو با تاکید بر حفظ دستاورد‌های 19 سال گذشته در افغانستان گفته که تمویل کنندگان توافق احتمالی صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان را بررسی می‌کنند و اگر مطابق میل شان بود، به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهند.  

آقای پونتیکوروو تاکید کرده: "صلحی ارزشمند خواهد بود که از دستاوردهای بیست سال گذشته حفاظت کند. حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و به صورت عموم حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها، این تنها راهی خواهد بود که می‌تواند منجر به روند صلح پایدار شود."

دیدار معاون دفتر سیاسی طالبان با نماینده ملکی ناتو برای افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
دیدار معاون دفتر سیاسی طالبان با نماینده ملکی ناتو برای افغانستان

نماینده ملکی ناتو گفته که ناتو حامی آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان است و به هیچ وجه حکومتی را حمایت نخواهد کرد که به محدود ساختن آزادی رسانه‌ها اقدام کند.

آقای پونتیکورو مذاکرات صلح را در قطر "واقعی" عنوان کرد، اما گفته است که سطح خشونت بسیار بلند است و پذیرفتنی نیست.

او همچنان گفت که طالبان اگر مدعی اند که نگران مردم افغانستان هستند، باید برای پروسه صلح اعتمادسازی کنند و خشونت‌های شان را کاهش دهند.

نماینده ملکی ناتو افزود: "روند صلح دشوار خواهد بود اما اگر اعتماد نباشد به مراتب روند دشوارتر خواهد بود و کاهش خشونت به معنی اعتمادسازی میان دو طرف است."

او در اشاره به خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان گفته است که ایالات متحده و ناتو با هم وارد افغانستان شده و ماموریت را به پیش برده اند و با هم این کشور را ترک خواهند کرد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала