چین 806 میلیون افغانی به آسیب زده‌گان سیلاب‌های اخیر افغانستان کمک می‌کند

© AFP 2023 / Wakil Kohsarچین 806 میلیون افغانی به آسیب زده‌گان سیلاب‌های اخیر افغانستان کمک می‌کند
چین 806 میلیون افغانی به آسیب زده‌گان سیلاب‌های اخیر افغانستان کمک می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
چین برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی اخیر در افغانستان 806 میلیون افغانی مواد غذایی و پول کمک می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، تفاهم‌نامه کمک‌ غذایی چین امروز یکشنبه (30 سنبله)، میان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث و سفارت چین در کابل امضا شد.

غلام بهاءالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفت که قرار است یک هزار و 286 تُن گندم و سه هزار و 982 تُن برنج چینایی که ارزش مجموعی آن 550 میلیون افغانی است، به آسیب‌‎دیده‌گان حوادث طبیعی ماه اخیر کمک شود.

وی افزود که روند انتقال این کمک‌ها به افغانستان آغاز شده است و پس از انتقال به کشور، به گونه شفاف به آسیب‌دیده‌گان توزیع خواهد شد.

افزون بر این، چین تعهد کرده است که 256 میلیون افغانی را برای رسیده‌گی به افرادی که خانه‌های شان به گونه کامل یا قسمی تخریب شده است، اختصاص دهد.

آقای جیلانی در ادامه از کمک‌های بشردوستانه چین و تعهد این کشور برای کمک‌ به بی‌جاشده‌گان قدردانی کرد.

وانگ یو، سفیر چین در افغانستان تصریح کرده است که ارزش کمک‌های غذایی و مواد اولیه این کشور به افغانستان از 2018 بدین‌سو به 20 میلیون دالر می‌رسد.

وی در ادامه گفت که این کشور هم‌چنان وسایل طبی و کیت‌های تشخیصیه ویروس کرونا را به ارزش شش میلیون دالر با افغانستان کمک کرده است.

گفتنی است که جاری‌شدن سیلاب‌ها در 15 ولایت کشور، آسیب‌های جانی و مالی به مردم وارد کرد.

این سیلاب‌ها در جریان پنجم تا هشتم سنبله جاری شد و بر اساس آمارها، بیش از 200 تن در نتیجه آن کشته و بیش از 280 تن زخمی شدند.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث پیش‌تر تصریح کرده بود که حدود پنج هزار خانه در این سیلاب‌ها به گونه کامل و قسمی تخریب شد و صدها خانواده نیز بی‌جا شدند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала