اعتراض باشنده‌گان بلخ در رابطه با کاهش بهای برق

© AFP 2023 / Farshad UsyanГолубая мечеть в Мазари-Шарифе, Афганистан
Голубая мечеть в Мазари-Шарифе, Афганистан - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اعتراض کننده‌گان می‌گویند که هر کیلووات برق در بلخ ۶.۲۵ افغانی است در حالی که در کابل ۵.۲ افغانی است. آنها این کار را یک تبعیض آشکار دانند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شماری از باشنده‌گان بلخ امروز سه‌شنبه (۲۵ سنبله) در اعتراض به آنچه که بلند بودن بهای برق در این ولایت می‌گویند، دست به تظاهرات زدند.  آنان در برابر ساختمان شرکت برشنا بلخ گرد آمدند و خواهان انجام خدمات رفاهی به گونه‌ی یک‌سان استند. 

​اعتراض کننده‌گان می‌گویند که هر کیلووات برق در بلخ ۶.۲۵ افغانی است در حالی که در کابل ۵.۲ افغانی است. آنها این کار را یک تبعیض آشکار دانند. 

این معترضان نزدیک به یک کیلومتر راه پیمودند و در برابر ساختمان شرکت برشنا بلخ هشدار دادند که اگر به خواست‌های‌شان توجه نشود، دروازه شرکت برشنا بلخ را خواهند بست.

 این معترضان با حمل شعارهای چون: «برشنا بشنو، بهای برق بلخ را کاهش بده» می‌گفتند که توانایی پرداخت هزینه‌ی برق را ندارند. 

در این راهپیمایی از طبقات گونه‌گون جامعه شرکت کرده‌بودند.

میرویس، یکی از این معترضان می‌گوید: «هفت‌هزار معاش دارم، بل برق می‌آید سه تا چهار‌هزار، چقدر آنرا من نفقه‌ی روزگار کنم و چقدر آنرا پول برق بدهم این یک ظلم است».

زلمی، یکی دیگر از این معترضان می‌گوید: «در گذر ما بیشتری مردم کسانی استند که روز تا بیگاه را مزدوری می‌کنند، دو تا دو و نیم‌صد افغانی بدست می‌آورند و بل برق در ماه سه تا چهارهزار می‌آید».

این معترضان می‌گویند که از چند ماه بدینسو است که برای کاهش صرفیه‌ی برق بلخ صدا بلند کرده‌اند اما تا هنوز مسئوولان در این باره پاسخ مثبت به آنها نداده‌اند.

 اکنون هشدار می‌دهند که اگر به خواست‌های شان بی‌پروایی شود به نافرمانی‌های مدنی دست خواهند زد. 

باور بامیک، عضو گروه دادخواهان برق بلخ در این باره گفت: «خیمه تحصن برپا می‌کنیم و درب برشنا را در بلخ می‌بندیم، گزینه‌ی دیگر تحریم پرداخت بل برق است».

شاذیه حقجو، عضو دیگر گروه دادخواهان برق بلخ بیان داشت: «کسانی استند که منافع‌شان اینجا در خطر است و نمی‌خواهند که بهای برق را کاهش دهند».

این معترضان، بر گردآوری پول برق از نزد اشخاص زورمند نیز تاکید می‌ورزند. آنان از کسانی که صرفیه برق شانرا نپرداخته‌اند می‌خواهند که پول برق را تحویل دهند زیرا اینکار سبب نامنظم شدن خدمات برق‌رسانی خواهد شد. 

با این حال، رئیس شرکت برشنا بلخ از تلاش‌های برای یک ‌سان سازی تعرفه‌ی برق در کشور خبر داده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала