ترکیه تحریم اروپا را رد کرد

© Sputnik / Anton Denisov /  مراجعه به بانک تصاویر استامبول
استامبول - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ترکیه احتمال تحریم شدن از سوی اروپا در خصوص مدیترانه را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه اقدامات اتحادیه اروپا نمی‌تواند عزم آنها برای حضور در شرق مدیترانه را کاهش دهد، احتمال اعمال تحریم‌های سخت از سوی این سازمان بر ترکیه را رد کرد.

مقر ناتو در بروکسل - اسپوتنیک افغانستان
ادامه مذاکرات ترکیه و یونان در قرارگاه ناتو

فارس خبرداده است که «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) گفت که انقره انتظار ندارد به دلیل اختلافات با یونان در خصوص مسائل شرق مدیترانه، توسط اتحادیه اروپا تحریم شود.

به گفته« رویتر»، چاووش‌اوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی با تکرار آمادگی ترکیه برای مذاکرات بدون پیش‌شرط برای کاهش تنش‌ها در مدیترانه، توضیح داد که کشتی حفاری «عروج ریس» به زودی فعالیت خود را مجددا آغاز خواهد کرد.

بر این اساس، در حالی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اخیراً توافق کردند که فعلا تحریم‌های نه چندان سختی را علیه ترکیه وضع کنند، اما چاووش‌اوغلو می‌گوید انتظار ندارد که سران اروپا گام‌های بیشتری رادر هفته آینده بردارند هرچند که نمی‌تواند احتمال آن را کاملا رد کرد.

ترکیه به یونان درباره توسعه مرزهای آبی در مدیترانه هشدار داد - اسپوتنیک افغانستان
ترکیه به یونان درباره توسعه مرزهای آبی در مدیترانه هشدار داد

وی در این باره اظهار داشت: «این [اقدامات] می‌تواند علیه کشتی ما، شرکت یا افراد ما باشد. آنها چنین تصامیم را در گذشته نیز گرفته‌اند. آیا ما از عزم خود برگشته‌ایم؟ نه، جدیت ما افزایش هم یافته است».

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق بحیره مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به انقره درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. اما ترکیه اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این بحیره و بحیره سیاه است.

وزیر خارجه ترکیه پیشتر با متهم کردن اتحادیه اروپا به جانبداری از کشورهای اروپایی در موضوع تنش‌های مدیترانه، گفته بود اگر اتحادیه اروپا خود بخشی از مشکل باشد چگونه می‌تواند میانجی‌گری کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала