پهلو گرفتن هشتمین کشتی ترانزیتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در بندرچابهار 

© Photo / IndianEmbKabulپهلو گرفتن هشتمین کشتی ترانزیتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در بندرچابهار 
پهلو گرفتن هشتمین کشتی ترانزیتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در بندرچابهار  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران از پهلو گرفتن هشتمین کشتی ترانزیتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان خبر داد. 

 ورود هفتمین کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان به بندر چابهار  - اسپوتنیک افغانستان
ورود هفتمین کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان به بندر چابهار

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، بهروز آقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران روزشنبه اظهار داشت: با ورود این محموله حجم واردات این کالا از طریق دروازه ملل در سال جاری به ۶۱ هزار تن رسید.

 

وی بیان کرد: براساس برنامه مدون مقرر شده بود، سری جدید کمک های انسان دوستانه هند به افغانستان به وزن ۷۵ هزار تن از طریق بندر شهید بهشتی وارد و به مقصد منتقل شود که از ماه حمل امسال ۵۳ هزار تن از این کالا در قالب هفت کشتی وارد این بندر راهبردی شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران با بیان این که  ۸۰ درصد این کالای ترانزیتی پس از انجام عملیات تخلیه و بارگیری به مقصد افغانستان انتقال یافته است، ادامه داد: هشتمین محموله گندم اهدایی دولت هند به مردم افغانستان نیز در قالب ۳۵۱ کانتینر به وزن هشت هزار و ۹۵ تن از بندر کاندلا وارد بندر شهید بهشتی چابهار شد تا از طریق دالان ترانزیتی منتهی به مرز میلک به ولایات مختلف در افغانستان منتقل شود.

وی ادامه داد: پس از تخلیه این محموله، وزن گندم ترانزینی هند به افغانستان که از طریق بندر چابهار وارد شده است به بیش از ۶۱ هزار تن می رسد و تا تحقق میزان تعیین شده، تداوم خواهد یافت.

وی افزود: تا پایان ماه اگوست ۲۰۲۰ و با سپری شدن بیستمین ماه از همکاری مشترک اپراتور هندی و ایرانی در چابهار، محموله های ترانزیت ورودی از طریق بندر شهید بهشتی به مقصد افغانستان ٢٣ درصد از کل ترافیک کانتینری این بندر را به خود اختصاص داده است. 

آقایی تصریح کرد: همچنین بکارگیری بخش خصوصی هند برای صادرات گروه های کالایی متنوع از بنادر هند به افغانستان از طریق بندر چابهار آغاز شده است، به گونه ای که در ماه گذشته اولین پارتی از محموله شکر صادراتی هند به افغانستان در قالب ۷۰ کانتینر از طریق بندر چابهار وارد شد.

وی سهم ترانزیت ورودی از افغانستان و خروجی به مقصد کشورهای هند و چین را نسبت به کل ترافیک کانتینری بندر شهید بهشتی پنج درصد اعلام و بیان کرد: دستیابی به این رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی شاخصی در خور توجه و قابل رقابت با سایر بنادر بوده که ویترین بزرگترین بندر اقیانوسی کشور را متنوع تر از قبل کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین سهم محموله های صادراتی کانتینری شامل عادی و یخچالی از طریق بندر شهید بهشتی به مقصد کشورهای هند، چین و تایلند ۶ درصد از کل ترافیک این بندر بوده که نشان دهنده علاقه و توجه کشورهای منطقه به استفاده از این بندر اقیانوسی جهت انتقال کالاهای مورد نیاز است.

یادآوری می کنیم، که پس از ممانعت پاکستان برای کالای وارداتی هند به افغانستان از طریق خاک این کشور، هند حالا کمک ها و مواد تجارتی خود را از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان صادر می کند و افغانستان همچنان کالاهای صادراتی خود را از این بندر به هند صادر می کند. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала