خشم امریکا از ابراز تمایل بغداد به خرید سو-۵۷ روسیه

© Sputnik / Ilya Pitalev /  مراجعه به بانک تصاویر خشم امریکا از ابراز تمایل بغداد به خرید سو-۵۷ روسیه
خشم امریکا از ابراز تمایل بغداد به خرید سو-۵۷ روسیه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ابراز تمایل بغداد به خرید سو-۵۷ روسیه خشم امریکایی‌ها را برانگیخته است.

آزمایش مدرن ترین راکت ها با جنگنده سو-57 - اسپوتنیک افغانستان
آزمایش مدرن ترین راکت ها با جنگنده سو-57

به گزارش اسپوتنیک، خبر ابراز تمایل عراق به خرید جنگنده‌های نسل پنجم روسیه از نوع سو-۵۷ در سایه تاکیدات برخی شخصیت‌های سیاسی و رهبران عراقی به نیاز این کشور به جنگنده‌های ائتلاف امریکایی ضد داعش برای مقابله با گروه‌های تروریستی جنجال‌ به راه انداخت.

پایگاه خبری «ساحات التحریر» در گزارشی از احتمال ایجاد بحران جدید میان بغداد و واشنگتن بر سر خرید جنگنده‌های سوخو روسیه خبر داد و نوشت: دولت عراق در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی، چهار میلیارد دالر برای دستیابی به ناوگان جنگنده‌های اف-۱۶ امریکا هزینه کرد اما گزارش‌هایی در دست است که نشان می‌دهد که از جنوری گذشته که تیم‌های امریکایی متخصص این جنگنده‌ها، عراق را ترک کرده‌اند، تیم‌های فنی عراقی نتوانستند از این جنگنده‌ها به خوبی بهره‌برداری کنند.

در همین حال، عماد الزهیری بازرس نظامی وزارت دفاع عراق نوشت، که این کشور اخیرا به فکر خرید جنگنده سو-۵۷ روسیه که یک جنگنده برتری هوایی چندمنظوره نسل پنجم ساخت روسیه است، افتاده است و عراق تمایل دارد که در کنار تسلیحات دیگر، به این جنگنده نیز دسترسی یابد.

الزهیری این اظهارات را در کنفرانس صنایع دفاعی و نظامی ۲۰۲۰ که در روسیه برگزار شد، بیان کرد و گفت: عراق بالگردهای روسی بسیاری را نظیر ام ۳۵، ام ۲۸ و ام ۱۷  در اختیار دارد و این بالگردها یکی از نقاط قوت نیروی هوایی عراق محسوب می‌شود اما در عین حال ما نیازمند جنگنده‌های نوینی هستیم.

عراق در اوایل سال ۲۰۱۰، به جای بالگردهای آپاچی AH_۶۴‌ آمریکایی، چندین بالگرد تهاجمی مدرن از روسیه خریداری کرد و از این بالگردها در عملیات‌های متعدد علیه داعش استفاده کرد. علاوه بر این بالگردها، عراق از جنگنده‌های روسی سو- ۲۵ بسیار بیشتر از ناوگان جنگنده‌های اف ۱۶ امریکایی، در اغلب حملات هوایی علیه داعش استفاده کرد. امریکا از سال ۲۰۱۵ تحویل جنگنده‌های اف ۱۶ به بغداد را آغاز کرده بود.

در چنین فضایی، نشریه امریکایی «فوربس»، ایده خرید جنگنده‌های سو- ۵۷ از روسیه را مشکوک دانست و نوشت که خرید این جنگنده‌ها به دلایل اقتصادی و فنی غیرعملی است. زیرا عراق باید چندین میلیارد دالر برای دست یافتن به این جنگنده‌های پیشرفته هزینه کند در حالی که با مشکلات اقتصادی بزرگی به دلیل همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ و کاهش قیمت نفت  مواجه است. به ویژه که اقتصاد این کشور تا حدود زیادی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت متکی است.

این نشریه امریکایی نوشت که جنگنده‌های سو-۵۷ هنوز چیزی فراتر از نمونه‌ اولیه نیست و احتمال دارد تا چند وقت دیگر همین‌ طور باقی بمانند. روسیه تولید انبوه  این جنگنده‌ها را از جنوری ۲۰۱۹ آغاز کرد و احتمال دارد که تولید این جنگنده‌ها چند سال دیگر طول بکشد تا تعداد زیادی از آنها در نیروی هوا فضای روسیه به خدمت گرفته شود. لذا صادرات این نوع جنگنده زمان بیشتری طول خواهد کشید.

در گزارش فوربس آمده است: این امر مشکوک است. چرا بغداد معتقد است که به جنگنده‌ سو-۵۷ نیاز دارد در حالی که جنگنده چند منظوره سوخو ۳۵ به میزان ۴.۵ برابر ارزان‌تر از آن است و با آن می‌توان نیروی هوایی عراق را به یک جنگنده برای حملات هوایی و زمینی مجهز کرد. ضمن اینکه نگهداری آن نیز بسیار آسان‌تر است.

 بغداد پدافند هوایی قدرتمندی ندارد و دارای موشک‌های دوربرد زمین به هوا نیست و جنگنده‌های اف-۱۶ نیز تنها به موشک‌های کوتاه‌برد هوا به هوا تجهیز می‌شوند. لذا توانمندی آن در اجرای هرگونه اقدام برای بستن حریم هوایی عراق بسیار محدود است و شاید به همین دلیل است که عراق به صورت پراکنده به فکر خرید سامانه‌های موشکی اس -۴۰۰ یا اس- ۳۰۰ روسیه طی سالهای اخیر افتاده است.

در این گزارش آمده است: خرید جنگنده‌های سو-۵۷ از روسیه، عراق را در آستانه تحریم‌های اقتصادی امریکایی به موجب قانون فدرالی مبارزه با دشمنان امریکا از طریق تحریم‌ها (کاتسا) قرار می‌دهد. زیرا چنین خریدی یک معامله مهم با بخش دفاعی روسیه محسوب خواهد شد. لازم به ذکر است که خرید بالگردهای روسی از سوی بغداد در اوایل سالهای دهه نخست قرن ۲۱ و سالها پیش از تصویب قانون مبارزه با تروریسم صورت گرفت. همچنین عراق ناوگان تانک‌های تی۹۰ را در اواخر این دهه خریداری کرد اما به نظر می‌رسد که دست‌کم تاکنون این خرید‌ها عراق را مشمول قانون کاتسا نکرده اما خرید سوخو ۵۷ یا سامانه موشکی اس ۴۰۰ بی‌تردید، برای عراق تحریم‌های امریکا را به همراه خواهد داشت. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала