شکایت از ولیعهد سعودی به اتهام تلاش به خاطر ترور معاون پیشین اش 

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi /  مراجعه به بانک تصاویر شکایت از ولیعهد سعودی به اتهام تلاش به خاطر ترور معاون پیشین اش 
شکایت از ولیعهد سعودی به اتهام تلاش به خاطر ترور معاون پیشین اش  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مشاور پیشین ولیعهد سعودی، با حضور در دادگاهی در امریکا رسماً از او به دلیل تلاش برای ترورش شکایت کرد.

محمد بن سلمان - اسپوتنیک افغانستان
رد پای ولیعهد در قتل محافظ پادشاه سعودی
به گزارش اسپوتنیک، سعد الجبری مشاور پیشین محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در یک دادگاه امریکایی در شهر واشنگتن از وی به دلیل تلاش برای ترور او شکایت کرد.

سعد الجبری که پیش خانواده‌اش از سوی مقام های سعودی تهدید به قتل شده بود، خواستار پرداخت غرامت از ولیعهد سعودی و افراد نزدیک به او به دلیل تلاش برای قتل او شد.

بر اساس مستنداتی که سعد الجبری به دادگاه واشنگتن ارائه داده، ولیعهد سعودی تیمی متشکل از چند نفر دو هفته پس از ترور جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی مقتول در استانبول، به کانادا فرستاده تا او را ترور کنند.

جبری در دادخواست ۱۰۷ صفحه‌ای خود، به اطلاع مقامات مسئول امریکا از جزئیات عملیات ترور خود توسط محمد بن سلمان استناد کرده و گفته است که ولیعهد سعودی در کانادا و امریکا او را تحت تعقیب داده بود تا ترور کند و به «فایل‌های صوتی خیلی مهمی» دست پیدا کند.

بر اساس این گزارش، فایل‌های ضبط شده سعد الجبری حاوی اطلاعات مهمی برای انتشار بود که قرار بود در صورت به ترور رسیدن، منتشر شود.

تیم ترور ولی عهد سعودی موظف بود سعد الجبری را حین اقامتش در شهر بستن امریکا در سال ۲۰۱۷ ترور کند. با این حال تیم موفق به ترور نمی‌شود و این بار تصمیم می‌گیرد او را در کانادا ترور کند که برای این منظور، اقدام به اخذ روادید گردشگری برای سفر به این کشور کرده بود.

بر اساس این دادخواست، مقامات کانادا به تیم ترور مشکوک می‌شوند و به جز یک نفر که پاسپورت دیپلماتیک داشت، اجازه ورود به کانادا را نمی‌دهد.

سعد الجبری همچنین تصویر چت‌های بین او و محمد بن سلمان را در اختیار دادگاه گذاشته است که طی آن، ولیعهد سعودی او را تهدید می‌کند چنانچه تا ۲۴ ساعت به عربستان برنگردد، کشته خواهد شد. دادگاه متن این چت‌ها را تأیید نکرده است.

متهمان در این دادخواست «محمد بن سلمان، بدر العساکر، سعود القحطانی، احمد عسیری، خالد ابراهیم عبد العزیز الغانم، مشعل فهد السید، بندر سعید الحقبانی، ابراهیم حمد عبد الرحمن الحمید، سعود عبد العزیز الصالح، یوسف الراجحی و محمد الحمد وبیجاد الحربی» هستند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала