افرادی که به بهانه گرفتن ویزه کانادا از مردم پول می‌گرفتند، بازداشت شدند

© Sputnik / Iliya Pitalevادعای کلاه‌برداری بر دو شرکت خصوصی در کابل؛ چهار تن بازداشت شدند
ادعای کلاه‌برداری بر دو شرکت خصوصی در کابل؛ چهار تن بازداشت شدند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شماری از شهروندان کشور مدعی اند که یکی از شرکت‌های مسافرتی در تبانی با یک شرکت خدمات پولی و صرافی، به بهانه گرفتن ویزه کانادا و شماری از کشورهای اروپایی، هزاران دالر پول آنان را گرفته، اما کسی را به خارج انتقال نداده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون یک، این مدعیان که فریب شرکت مسافرتی «روابط بین‌الملل» و شرکت خدمات پولی و صرافی «مرسل سادات» را خورده اند، می‌گویند، برهان عرش که در راس هر دو شرکت قرار دارد، به ‌بهانۀ گرفتن ویزه کانادا و برخی کشورهای اروپایی، از آنان پول گرفته، اما کسی را به خارج انتقال نداده است.

به گفتۀ آنان، برای گرفتن ویزه کانادا و دیگر کشورهای اروپایی، نگهداشتن پول مشتری در صرافی قابل اعتماد شرکت مسافرتی روابط بین‌الملل، شرط اصلی شمرده می‌شد.

در سندی آمده است که پول مشتری به عنوان امانت در شرکت خدمات پولی و صرافی نگه داشته می‌شد و برهان عرش، رئیس شرکت مسافرتی روابط بین الملل، صرافی مرسل سادات را ضمانت مالی می‌کرد.

کلاه‌برداری یک شرکت امریکایی-ترکی از یک پروژه سرک‌سازی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
کلاه‌برداری یک شرکت امریکایی-ترکی از یک پروژه سرک‌سازی در افغانستان

محمد تواب جلیلی، یکی از متضرران می‌گوید که به هدف رفتن به کانادا در بدل 20 هزار دالر با شرکت مسافرتی روابط بین‌الملل نزدیک به یک سال پیش قرارداد بسته است.

او می‌افزاید که قرار بود این شرکت در بدل این مقدار پول، ویزه کانادا را برایش بگیرد، اما با مراجعه باربار به صرافی و شرکت، نه ویزه کانادا را دریافت کرد و نه پول‌اش را به‌دست آورد.

این شرکت پس از دریافت پول؛ به مشتریان تعهد می‌کرد که انگشت‌نگاری و پروسس کار ویزه آنان را در سفارت کانادا در دوبی انجام می‌دهد، اما به جای سفارت کانادا، آنان را می‌برد و در یک شرکت عادی به نام «بی‌اف‌اس گلوبل»، انگشت نگاری می‌کرد.

در بخشی از قرارداد شرکت مسافرتی روابط بین‌الملل با مشتری، مدت پروسس ویزه، سه ماه گفته شده است در غیر آن پول باید به مشتری برگرداننده شود، اما متضرران ادعا دارند که پس از ماه‌ها، پول آنان برگرداننده نشده است.

پولیس صرافی مرسل سادات را مهر و لاک کرده است.

همزمان، جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی می‌گوید که برهان عرش همراه با سه تن دیگر به اتهام فریب‌کاری، بازداشت شده و در حال حاضر در توقیف‌خانه به سر می‌برند.

به گفته‌ی آقای رسولی، 30 نفر برای گرفتن پول از برهان عرش، به لوی سارنوالی مراجعه کرده‌اند.

وکیل مدافع برهان عرش نخواست در این باره صحبت کند.

شرکت این فرد، در کمتر از 200 متری ریاست جمهوری در قلب کابل باز است و حکومت هنوز تصمیمی برای بستن آن نگرفته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала