آزادی زندانیان و آغاز مذاکرات؛ محور دیدار نماینده سازمان ملل با ملابرادر

© REUTERS / Evgenia Novozheninaآزادی زندانیان و آغاز مذاکرات؛ محور دیدار نماینده سازمان ملل با ملابرادر
آزادی زندانیان و آغاز مذاکرات؛ محور دیدار نماینده سازمان ملل با ملابرادر  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان و معاون سیاسی طالبان در دیدار با یکدیگر درباره آزادی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفتگو کردند.

به گزارش اسپوتنیک، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی و هیئت همراهش با دبورا لیونز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در قطر دیدار کرد.

طالبان: برگزاری لویه جرگه حیثیت قانونی ندارد - اسپوتنیک افغانستان
طالبان: برگزاری لویه جرگه حیثیت قانونی ندارد

او در صفحه توییتر خود نگاشته است که دو طرف در این دیدار درباره ضرورت نهایی ساختن مسئله آزادی زندانیان و آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی گفتگو کردند.

در این دیدار همچنین مسئله دسترسی کامل و بدون مانع مردم افغانستان به خدمات نهادهای کمک‌رسان برای مبارزه با بیماری و گرسنگی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

شاهین می‌گوید که طرفین درباره جوانب مختلف روند صلح، تلفات غیرنظامیان، حقوق بشر و کمک‌رسانی گفت‌وگوی تفصیلی داشتند.

طالبان می‌گوید که روند آزادی زندانیان دولتی را براساس توافقنامه با امریکا تکمیل کرده و درصورت آزادی همه زندانیانش مطابق با فهرست ارائه شده در قطر، آماده آغاز مذاکرات است.

اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان اما اعلام کرده که دولت صلاحیت آزادی 400 نفر از زندانیان طالبان را ندارد و فرمان ایجاد لویه‌جرگه مشورتی را برای تعیین سرنوشت این زندانیان صادر کرده است.

این در حالی است که معصوم استانکزی رئیس کمیسیون برگزارکننده لویه‌جرگه و نیز رئیس تیم مذاکره کننده دولت با طالبان روز گذشته در یک نشست خبری اعتراف کرد که لویه‌جرگه صلاحیت آزادی و عفو 400 زندانی طالبان را ندارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала