در 21 ولایت افغانستان 308 کیلومتر سرک و 12 پُل به‌هزینه 2.6 میلیارد افغانی ساخته می‌شود

© Photo / Kabul Municipality در 21 ولایت افغانستان 308 کیلومتر سرک و 12 پُل به‌هزینه 2.6 میلیارد افغانی ساخته می‌شود
در 21 ولایت افغانستان 308 کیلومتر سرک و 12 پُل به‌هزینه 2.6 میلیارد افغانی ساخته می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در 21 ولایت افغانستان از طریق برنامه ملی راه سازی روستایی وزارت احیاء و انکشاف دهات 208 کیلومتر سرک روستایی و 12 پایه پل به هزینه بیش از 2.6 میلیارد افغانی ساخته می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات، روز سه شنبه (31 سرطان) قرارداد تعدادی از پروژه‌‌های راه‌سازی را با شوراهای انکشافی و شرکت‌های خصوصی به امضاء رساند.
این پروژه‌ها شامل ساخت جاده‌های روستایی و اعمار پل‌های موتر رو می‌شود که هزینه‌ی بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون افغانی، توسط برنامه ملی راه سازی روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات تطبیق خواهد شد.

آقای کریمی گفت: «این پروژه‌ها در 21 ولایت کشور، شامل غور، بامیان، بدخشان، بغلان، بلخ، پروان، پنجشیر، پکتیا، تخار، جوزجان، خوست، فاریاب، غزنی، کابل، کاپیسا، کندز، کندهار، لغمان، ننگرهار، میدان وردک و هرات تطبیق می‌شود و در جریان تطبیق آن‌ها 4 میلیون و 235 هزار 622 روز کاری ایجاد خواهد شد».

به گفتۀ وی، این پروژه‌ها شامل احداث 308 کیلومتر سرک روستایی و 12 پایه پل به طول مجموعی 595 متر، می‌شود و از تطبیق آن‌ها حدود 6 میلیون تن مستفید خواهند شد.

او می‌گوید: «یکی از پروژه‌های قرارداد شده، پروژه‌ی ساخت 48 کیلومتر سرک در منطقه پامیر افغانستان است. خوشبختانه وزارت احیا و انکشاف دهات پیش از این پروژۀ 60 کیلومتر سرک را در پامیر از منطقه بروغیل تا منطقه بز‌های گنبد روی دست گرفته بود که تکمیل شده است و حالا بر اساس یک قرارداد جدید، 48 کیلومتر سرک را از منطقه بز های گنبد الی سرحد چین اعمار خواهیم کرد. ساخت این سرک بخش بزرگی از مشکلات مردم پامیر را حل کرده و سهولت‌های فراوانی را برای آنان به وجود خواهد آورد».

گفتنی است که تا اکنون 7310 کیلومتر سرک و 282 پایه پل به طول مجموعی 9015 متر در 34 ولایت افغانستان از سوی برنامۀ ملی راه‌سازی روستایی وزارت انکشاف دهات ساخته شده و 6320 کیلومتر سرک نیز طی چند سال گذشته تحت پوشش حفظ و مراقبت قرار گرفته است. این فعالیت‌ها حدود 12.7 میلیون روز کاری ایجاد کرده است و 9.9 میلیون تن از روستانشینان از مزایای آن‌ها مستفید شده اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала