نشست شورای عالی آب، اراضی و توسعۀ شهری به ریاست اشرف غنی

© ارگ ریاست جمهوری نشست شورای عالی آب، اراضی و توسعۀ شهری به ریاست اشرف غنی
نشست شورای عالی آب، اراضی و توسعۀ شهری به ریاست اشرف غنی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ارگ ریاست جمهوری افغانستان از برگزاری نشست شورای عالی آب، اراضی و توسعه شهری به ریاست رئیس جمهور این کشور خبر داد.
نشست شورای امنیت ملی افغانستان به ریاست اشرف غنی دایر شد - اسپوتنیک افغانستان
نشست شورای امنیت ملی افغانستان به ریاست اشرف غنی دایر شد

به گزارش اسپوتنیک، ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز نوشت: به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان جلسه شورای عالی آب، اراضی و توسعه شهری قبل از ظهر امروز از طریق ویدیو کنفرانس در ارگ برگزار شد. رئیس جمهور غنی ضمن تشکر از اعضای شورای عالی آب، اراضی و توسعه شهری، به آنان هدایت داد تا سهم خویش را در تطبیق پلان های چارچوپ انکشاف ستراتیژیک شهرهای بزرگ که از جانب کمپنی بین المللی ساساکی ترتیب و تدوین گردیده بود و در جلسه قبلی این شورا مورد تصویب قرار گرفت، مشخص نمایند و با الگوبرداری از پلان مذکور برای پنج شهر بزرگ، به سایر شهرهای دیگر نیز پلان انکشافی ستراتیژیک ترتیب گردد.
بر پایه این خبرنامه، بر اساس برنامه کاری در این جلسه، رئیس اداره انکشاف زون پایتخت طرح انکشافی مرکز ولسوالی سروبی را به جلسه ارائه کرده، گفت که این طرح در راستای انکشاف متوازن منطقوی، ایجاد زمینه سرمایه گذاری، حل مشکلات ترافیکی شاهراه کابل – جلال آباد و ایجاد محرکه اقتصادی مؤثر بوده و جهت تطبیق آن ماستر پلان ترتیب شده است و به شورای عالی آب، اراضی و توسعه شهری پیشنهاد نمود تا این طرح مورد تایید قرار گیرد.
در ادامه این خبرنامه آمده است، که رئیس جمهور غنی پس از استماع نظریات اشتراک کنندگان، طرح متذکره را در پرنسیب تایید نموده گفت، که جهت غنامندی بیشتر، این طرح با وزارت فواید عامه، والی کابل و سایر ادارات ذیربط شریک گردد و الی یک ماه با پلان تطبیقی دوباره به جلسه شورای عالی آب، اراضی و توسعه شهری ارائه شود.
بعداً طرح تدابیر جلوگیری از آلودگی هوا – کاهش تاثیرات ویروس کرونا از سوی رئیس اداره ملی حفاظت محیط زیست به جلسه ارائه شد و این اداره پیشنهاد کرد تا جهت تشخیص دقیق آلودگی هوا، شبکه نظارت کیفیت هوا در شهر کابل ایجاد گردد و همچنان نگرانی خویش را پیرامون فعالیت داش های خشت و گچ در زمستان، استفاده از ذغال سنگ در شهرک های رهایشی و بی کیفیت بودن مواد نفتی ابراز نمود.
جلسه بعد از استماع نظریات اشتراک کنندگان فیصله کرد که به منظور جلوگیری از آلودگی هوا در شهر کابل، مصرف کنندگان ذغال سنگ قبل از شروع فصل سرما، فیلتر تصفیه کن هوا را نصب نمایند.
درین جلسه همچنان فیصله شد که روی محتویات این طرح غور و بررسی مجدد صورت گیرد و مطابق نیازمندی های جامعه، دوباره آماده گردد.
متعاقباً طبق اجندا موضوع پیشنهاد تجدید قیمت برای زیربنا و زمین پروژه رهایشی پیروزی از سوی سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی به جلسه ارائه گردید.
سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی گفت که جهت ترغیب و تشویق مردم به خریداری نمرات آن شهرک، بهتر است تا قیمت زمین و زیربنای آن کاهش یابد و همچنان جهت تجدید قیمت برای زمین و مصارف زیربنایی، طبق شرایط اقتصادی و نرخ مارکیت در نظر گرفته شود.
رئیس جمهور کشور بعد از استماع نظریات اعضای جلسه، گفت که نظریات وزارت شهرسازی و اراضی معقول است و دیدگاه دولت جمهوری اسلامی افغانستان موفقیت پروژه و ایجاد مسکن برای مردم است نه عایدات و به منظور تصویب و تصمیم گیری بیشتر، این موضوع به یکی از جلسات آینده کابینه ارائه گردد.

یادآوری می کنیم، که افغانستان اگرچه دارای رودخانه های زیادی است، اما میزان بکارگیری از آب های روان این رودخانه ها در این کشور بسیار کم است. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала