اولین ماده غیرقابل برش در جهان ساخته شد

© Depositphotos.com / SeventyFourاولین ماده غیرقابل برش در جهان ساخته شد
اولین ماده غیرقابل برش در جهان ساخته شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گروهی از محققان موفق به ساخت اولین ماده غیرقابل برش در جهان به نام "پروتئوس"(Proteus) شده‌اند که می‌تواند قفل‌ها و زره‌ها را به شکل چشمگیری بهبود بخشد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از Scientific Reports، محققان دانشگاه بریتانیا ادعا می‌کنند که موفق به ساخت اولین ماده غیرقابل برش جهان با تراکم ۱۵ درصد فولاد شده‌اند که می‌تواند به یک زره سبک یا قفل غیرقابل تخریب تبدیل شود.

این ماده موسوم به "پروتئوس" از کره‌های سرامیکی ساخته شده است که در یک ساختار آلومینیومی سلولی قرار گرفته‌اند تا در برابر چرخش‌های زاویه دار، ورود مته‌ها یا ابزارهای برش مقاومت کند.

 آیا ماده تاریک وجود دارد؟ - اسپوتنیک افغانستان
آیا ماده تاریک وجود دارد؟

در ساخت این ماده که توسط محققان دانشگاه "دورهام" انگلیس و انستیتوت "فرانهوفر" آلمان ساخته شده از پوسته سخت و مقاوم در برابر شکستگی صدف و پوست با دوام و سلولی گریپ فروت الهام گرفته شده است.

"پروتئوس" با ساختاری مشابه فلز، اشیای تیز و مته را به کمک کره‌های سرامیکی تعبیه شده درون خود مهار می‌کند و برش هرچه سریع‌تر و محکم‌تر شود، مقاومت این ماده به دلیل وجود نیروهای متقابل بین کره‌های سرامیکی بیشتر می‌شود و نیرو و انرژی مته به خودش باز می‌گردد.

علاوه بر این، این ماده جدید به همان اندازه در برابر برش واترجت‌ها نیز مقاوم است، چرا که شکل کروی دانه‌های سرامیکی پروتئوس، شلیک آب را پخش می‌کند و مساحت نیروی اعمال شده را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث ضعیف شدن فشار برش می‌شوند.

این ماده می‌تواند کاربردهای مفید و مهیجی در صنایع امنیتی و ایمنی داشته باشد. در واقع جز پروتئوس در حال حاضر هیچ ماده غیرقابل برش دیگری شناخته نشده. 

ماده «پروتئوس» حاوی ضخامت تا 15 درصد فولاد است. به گفته محققان، از این ماده می‌توان برای ساخت زره سبک دفاعی، قفل بایسکل غیر قابل تخریب و لباس محافظتی استفاده کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала