پیش‌بینی کاهش جمعیت جهان برای قرن XXII

© Fotolia / David Alary / پیشگویی جسورانه از الکساندر آدلر
پیشگویی جسورانه از الکساندر آدلر - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گروهی از محققان در پی یک مطالعه برآورد نمودند که جمعیت جهان تا پایان قرن حاضر دو میلیارد کمتر از پیش بینی‌های سازمان ملل خواهد بود. این کاهش پیامدهای اقتصادی و اجتماعی گسترده‌ای را در پی خواهد داشت.

 به گزارش اسپوتنیک، براساس یک مطالعه بزرگ که امروز چهارشنبه منتشر شد، زمین در سال 2100، میزبان هشت میلیارد و 800 میلیون نفر انسان خواهد بود که این میزان دو میلیارد کمتر از پیش بینی‌های سازمان ملل است و پیش بینی می‌شود قدرت‌های جدید جهانی جدید با کاهش نرخ باروری و کاهش جمعیت روبرو شوند. 

یک تیم بین المللی از محققان هفته نامه پزشکی « Lancet» اعلام کردند تا پایان قرن جاری، 183 کشور از 195 کشور جهان که مانع هجوم مهاجران می‌شوند زیر آستانه جایگزینی لازم برای حفظ سطح جمعیت خود قرار می‌گیرند.  

در ادامه مطلب گفته شده است، تا پایان قرن حاضر، جمعیت بیش از 20 کشور از جمله جاپان، اسپانیا، ایتالیا، تایلند، پرتغال، کوریای جنوبی و پولند دستکم به نصف کاهش می‌یابد و جمعیت چین که امروزه ۱ میلیارد و 400 میلیون نفر است، در 80 سال آینده به 730 میلیون نفر کاهش می‌یابد. 

تا سال 2100 جمعیت جهان به 10 میلیارد نفر می رسد، آیا زمین گنجایش آنرا دارد؟ - اسپوتنیک افغانستان
تا سال 2100 جمعیت جهان به 10 میلیارد نفر می رسد، آیا زمین گنجایش آنرا دارد؟

این در حالی است که جمعیت کشورهای آفریقایی جنوب صحرای بزرگ آفریقا، سه برابر شده و به رقم سه میلیارد خواهد رسید. تنها در نیجریه در سال 2100 جمعیت کشور به 800 میلیون نفر می‌رسد و در رتبه دوم پس از هند با جمعیت یک میلیارد و 100 میلیون نفر قرار می‌گیرد.

 کریستوفر موری، یکی از نویسندگان این مطلب و مدیر موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) دانشگاه واشنگتن دراین خصوص گفت: این پیش بینی‌ها حاکی از اخبار خوش برای محیط زیست است، ضمن آنکه فشار کمتری بر سیستم‌های تولید مواد غذایی وارد می‌آید، کربن کمتری تولید و وارد جو می‌شود و فرصت اقتصادی قابل توجهی برای بخش‌هایی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا به وجود می‌آید. با این حال، بسیاری از کشورهای دیگر خارج از قاره آفریقا شاهد کاهش نیروی کار و وارونگی هرم جمعیتی می‌شوند که این امر یامدهای منفی برای اقتصاد در پی خواهد داشت.  

در این مطالعه، بهترین راه حل برای کشورهای پردرآمد برای حفظ سطح جمعیت و رشد اقتصادی، سیاست‌های انعطاف پذیر مهاجرتی و حمایت اجتماعی برای خانواده‌های خواهان فرزند است.  

موری در عین حال هشدار داد: با وجود کاهش جمعیت، یک خطر بسیار واقعی وجود دارد و آن اینکه برخی کشورها ممکن است سیاست‌هایی را در نظر بگیرند که دسترسی به خدمات بهداشت باروری را محدود کند؛ اقدامی که بی‌تردید پیامدهای بالقوه ویرانگری در پی دارد. 

 با توجه به کاهش نرخ باروری و افزایش امید به زندگی، پیش بینی می‌شود تعداد کودکان زیر پنج سال بیش از 40 درصد کاهش یابد و از 681 میلیون نفر در سال 2017 به 401 میلیون در سال 2100 برسد. 

 از سوی دیگر، دو میلیارد و 370 میلیون نفر یعنی بیش از یک چهارم جمعیت جهان تا آن زمان بیش از 65 سال سن دارند و افراد بالای 80 سال از حدود 140 میلیون نفر امروز به 866 میلیون نفر می‌رسند. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала