شاهین: تمام زندانیان باید بر اساس توافق‌نامه قطر رها شوند

© Sputnik / Z.M / محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
محمد سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ضمن اعلام خبر آزادی ده زندانی دیگر دولت افغانستان تصریح کرد که زندانیان این گروه باید براساس فهرست ارائه شده در قطر آزاد شوند.

به گزارش اسپوتنیک، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به فهرست جایگزین از زندانیان این گروه اعلام کرد که باید آزادی زندانیان طالبان بر اساس فهرست ارائه شده در توافق قطر آزاد شوند.

هفته گذشته برخی از رسانه‌ها گفته بودند که طالبان فهرست تازه‌ای برای جایگزینی حدود 600 زندانی ارائه کرده است. 

دولت افغانستان ۳۳ زندانی طالبان از زندان کندهار آزاد کرد - اسپوتنیک افغانستان
دولت افغانستان ۳۳ زندانی طالبان از زندان کندهار آزاد کرد

شاهین در توئیتی نوشت: «در سلسله آزادی زندانیان یک موضوع بسیار مهم است که زندانیان باید مطابق فهرست سپرده شده ما باشد که در دوحه تصمیم آزادی آن‌ها گرفته شده است».

این در حالی است که دولت افغانستان تصریح کرده که 592 نفر از زندانیان طالبان را به دلایل امنیتی و حقوقی آزاد نخواهد کرد و از طالبان خواسته تا فهرست جایگزینی را برای آزادی به دولت معرفی کند.

گفتنی است که طالبان روز گذشته نیز 10 نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را در ولایت کندهار آزاد کرد که مجموع زندانیان آزاد شده توسط این گروه را به 774 نفر افزایش یافت، دولت اما این آمار را تایید نمی‌کند.

با وجودیکه حکومت افغانستان تا حال در مورد آزادی زندانیان در کندهار چیزی نگفته ولی تاکید داشته است که به هدف تسهیل پروسه صلح هزاران زندانی طالبان را آزاد ساخته و این گروه نیز باید به تعهداتش پابند باشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала