آمریکا: روند کاهش نیروهای ما در افغانستان تکمیل شد

© AFP 2023 / Jonathan Ernstشمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به 8 هزار و 600 تن کاهش یافت
شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به 8 هزار و 600 تن کاهش یافت - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
بر اساس توافق‌نامه صلح دوحه میان گروه طالبان و نمایندگان ایالات متحده، شمار نیرو های آمریکایی در افغانستان به 8 هزار و 600 تن کاهش داده شد.

به گزارش اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی NHK گزارش داد که بر اساس توافق نامه امضا شده میان ایالات متحده و طالبان در اواخر ماه فبروری، در قطر، شمار نیرو های آمریکایی در افغانستان به 8 هزار 600 نفر كاهش یافته است.

نماینده نیروهای مسلح ایالات متحده در افغانستان در صحبت با این شبکه گفت که کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان بر طبق توافقنامه صلح با طالبان به اتمام رسیده است. او تاکید کرده که فرماندهان روند خروج نظامیان را از ترس ویروس کرونا، تسریع کرده اند.

بر طبق این توافق نامه که در ماه فبروری توسط مقامات آمریکایی و نمایندگان طالبان  در دوحه، پایتخت قطر امضاء شد، شمار نیرو های آمریکایی در افغانستان تا تاریخ سیزدهم جولای سال روان باید از 13 هزار نفر به 8 هزار و 600 تن کاهش یابد.

پنتاگون آغاز پروسه کاهش نظامیان امریکایی در افغانستان را تایید کرد - اسپوتنیک افغانستان
پنتاگون از آغاز پروسه کاهش نظامیان امریکایی در افغانستان خبر داد

 بر اساس توافقنامه صلح دوحه، شمار باقیمانده نیرو های آمریکایی باید ظرف 14 ماه از افغانستان خارج شوند.

  ایالات متحده امریکا در پایان ماه فبروری امسال موافقتنامه ای را با طالبان امضا کرد که مبتنی بر آن شمار نیروهای امریکایی تا میانه ماه جولای باید از 12 هزار به 8 هزار 600 نفر کاهش یابد. بنابراین توافقات، تا ماه می 2021 باید همه نیروها از افغانستان خارج شوند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده در اواخر ماه می خواستار برگشت سریع سربازان آمریکایی شد و از نیروهای افغانستان خواست که مسئولیت دفاع از کشورشان را به عهده بگیرند.

او در یک توییت گفته بود که سربازان آمریکایی به خانه برگشت داده شوند و وضعیت افغانستان از نزدیک زیر نظارت باشد تا در صورت نیاز حمله‌ای صورت گیرد که تا حالا هرگز وجود نداشته است.

ترامپ به تکرار از هزینه بالای جنگ افغانستان شکایت کرده است و خارج ساختن نیروهای آمریکایی از این منازعه یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش بوده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала