کلوپ ویدیو

پس از 86 سال برای نخستین بار از ایاصوفیه صدای اذان به گوش رسید+ویدئو

© Fotolia / Sergey Dzyuba پس از 86 سال برای نخستین بار از ایا صوفیه صدای آزان به گوش رسید
 پس از 86 سال برای نخستین بار از ایا صوفیه صدای آزان به گوش رسید    - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پس از 86 سال برای اولین بار از سال 1934 به این سو، صدای اذان از ایاصوقیه در استانول پخش گردید.

به گزارش اسپوتنیک، در شبکه های اجتماعی تصاویری از ایاصوقیه منتشر شده که برای نخستین بار از سال 1934 صدای اذان از ایاصوقیه در استانول به گوش می رسد.

شایان ذکر است که شورای دولتي ترکیه تصمیم سال 1934 مبنی بر تبدیل اياصوفيه به موزه را لغو کرد. بلافاصله پس از این تصمیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام كرد كه حكمی مبنی بر تبدیل كلیسای جامع به مسجد و اجازه عبادت در اين مکان را صادر کرد.

واکنش تند یونسکو به فرمان تبديل کلیسای اياصوفيه به مسجد - اسپوتنیک افغانستان
واکنش تند یونسکو به تصمیم ترکیه جهت تغيير کلیسای ایاصوفیه به مسجد

ايا سوفیا در 27 دسامبر 537 به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال 1453 به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال 1934 این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

شایان ذکر است که ایاصوفیه در 27 دسامبر 537 به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال 1453 به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال 1934 این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала