هشدار صلاح‌الدین ربانی از بازی با پروسه صلح

© Photo / S Rهشدار صلاح‌الدین ربانی از بازی با پروسه صلح
هشدار صلاح‌الدین ربانی از بازی با پروسه صلح - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت و وزیر پیشین وزارت امور خارجه، می‌گوید کسانی که او را به مخالفت با صلح متهم می‌کنند، برخی‌های‌شان با صلح بازی سیاسی می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از 8صبح، آقای ربانی روز پنجشنبه، 19 سرطان، در نشستی گفت که برخی‌ها با «کج بحثی» و برای پوشانیدن «معاملات ناروای‌شان» او را مخالف صلح معرفی می‌کنند، در حالی که حزب جمعیت خواهان تأمین صلح پایدار، عادلانه و دایمی است.

صلاح‌الدین ربانی گفت: «آن‌هایی که ما را مخالف صلح می‌گویند، برخی‌های‌شان با صلح بازی سیاسی می‌کنند. همه‌گی به یاد داشته باشید، فردا اگر وضعیت به گونه‌ای پیش‌ برود که کنار رفتن این‌ها از مدیریت و مأموریت دولتی‌شان منجر به صلح عادلانه و پایدار در افغانستان شود، حاضر نیستند به خاطر صلح کنار بروند».

او گفت که حزب جمعیت برای صلح برنامه‌ دارد، اما نمی‌خواهد که زیر نام صلح، یک جنگ تازه دیگر در کشور شعله‌ور شود. به گفته وی، حزب جمعیت به این دلیل روی عادلانه بودن صلح تأکید می‌کند تا صلح تنها آتش‌بس موقت نباشد، بلکه منجر به ثبات دایمی در کشور شود.

انشعاب در جمعیت؛ تعلیق عضویت نور، قانونی و چند تن دیگر از سوی ربانی - اسپوتنیک افغانستان
انشعاب در جمعیت؛ تعلیق عضویت نور، قانونی و چند تن دیگر از سوی ربانی

آقای ربانی هم‌چنان گفت که جمعیت برای این‌که تجربه «سازش‌نامه بن» بار دیگر تکرار نشود، بر فراگیر بودن روند صلح تأکید دارد.

وی در این نشست به مسایل داخلی حزب جمعیت نیز پرداخت. چندی پیش، شماری از اعضای شورای رهبری جمعیت با محوریت عطامحمدنور، صلاح‌الدین ربانی را از سرپرستی این حزب برکنار کردند.

صلاح‌الدین ربانی نیز در واکنش به این تصمیم، عضویت هفت عضو حزب جمعیت از جمله عطامحمد نور و محمد یونس قانونی را تعلیق کرد.

با این حال، صلاح‌الدین ربانی گفت که سخنان او در مراسم افتتاح دفتر حزب جمعیت درباره صلح و ساختار نظام پس از صلح، «خواب برخی را آشفته ساخت و در صدد توطئه شدند و برخی از برادران نیز در دام این توطئه افتاده و متاسفانه شریک آن شدند».

آقای ربانی گفت که حزب جمعیت به زودی مجمع عمومی خود را برگزار می‌کند و برای آن کمیته‌ای را نیز توظیف کرده است.

مخالفان آقای ربانی او را متهم می‌کنند که جمعیت را انحصار کرده است.

صلاح‌الدین ربانی مخالف توافق‌نامه سیاسی محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی است. عبدالله عبدالله نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود.

حزب جمعیت می‌گوید که در انتخابات تقلب گسترده صورت گرفته است و به همین دلیل با حکومتی که در نتیجه این انتخابات شکل گرفته است، در قدرت شریک نمی‌شود.

عطامحمد نور و برخی دیگر از اعضای برجسته حزب تأکید دارند که حزب جمعیت باید در قدرت سهیم شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала