سازمان‌های حقوق بشر از تأخیر در دستگیری کرام الدین کریم انتقاد کردند

© Photo / AFF / AFFکرام الدین کریم
کرام الدین کریم  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دیدبان حقوق بشر در تامین عدالت برای قربانیان خشونت های جنسی حکومت افغانستان را ناکام خواند. 
FIFA President Gianni Infantino gestures during a visit to the Luzhniki Stadium, which is under construction for the 2018 World Cup, in Moscow, Russia, April 19, 2016. - اسپوتنیک افغانستان
ورزش
اینفاتینو: در پرونده کرام الدین کریم سهل انگاری نشده است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، با گذشت بیشتر از یک سال از صدور حکم بازداشت کرام الدین کریم، رییس پیشین فدارسیون فوتبال افغانستان تا کنون وی بازداشت نشده‌است.

کرام الدین کریم متهم به آزار و اذیت جنسی دختران فوتبال باز است و وزارت امور داخله در بیشتر از یک سال نتوانسته است وی را بازداشت کند.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید که دادگاهی نشدن کرام الدین کریم بیانگر ناتوانی در حاکمیت قانون و شکننده‌گی اوضاع نهادهای عدلی و قضایی در افغانستان است.

دیده بان حقوق بشر می‌گوید که حکومت افغانستان در تأمین عدالت برای قربانیان خشنونت‌های جنسی ناکام بوده است.

دادستانی کل در ماه جوزای سال پار حکم بازداشت کرام الدین کریم رییس پیشین فدارسیون فوتبال افغانستان و برخی دیگر از مسئولان این فدراسیون را  به اتهام آزار جنسی دختران فوتبال صادر کرد.

جمشید رسولی- سخن‌گوی دادستانی کل افغانستان گفت:«برسی اتهامات آزار و اذیت بانوان در مربوطات فدراسیون فوتبال افغانستان از سوی سارنوالی تکمیل و قبلن غرض فیصله به محکمه فرستاده شده محکمه در رابطه به سه تن از متهمین فیصله اش را صادر و دو تن دیگر به شمول رییس پیشین فدراسیون فوتبال را عندالاحضار قابل محاکمه دانسته است».

به کیفر نرسیدن عاملان آزار و اذیت‌های جنسی بانوان در کشور نگرانی‌ها را در بارۀ حاکم نبودن قانون و نیز شکنندگی در کار نهادهای عدلی و قضایی  بیشتر ساخته است.

سمیرا حمیدی، عضو بخش آسیای جنوبی عفو بین‌الملل گفت:«ما تازمانی که با تطبیق قانون و با آوردن مرتکبین به محاکمه و مجازات آنان کاری نکنیم این مشکلات از بین نمی رود».

در همین حال دیده‌بان  حقوق بشر می‌گوید، که حکومت افغانستان حتی نمی تواند با پشتیبانان سیاسی کرام الدین کریم که در بدنه حکومت حضور دارند، مبارزه کند و این خیانت در برابر دخترانی است که از سوی وی  آزار و اذیت جنسی شده‌اند.

پتریشیا گاسمن، مدیرامور آسیا دردیده بان حقوق بشر گفت:«هیچ رویدادی نیست که نشان دهنده موفقیت حکومت افغانستان در رسیده گی به خشونت در برابر زنان باشد.با وجود چندین روی داد اتهام تجاوز جنسی، حکومت افغانستان می کوشد تا دادگاه جهانی کیفری را متقاعد بسازد كه  قادر به تامین عدالت است؛ اما حتی نمی تواند با آن سیاستگران  و کسانی که در نهادهای دولتی حضور دارند مقابله کند که از کرام الدین کریم محافظت می کنند.این کار خیانت به  زنان قربانی است».

ذبیح الله فرهنگ، رییس  رسانه ها و ارتباطات کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت:«از وزارت داخله افغانستان  درقسمت بازداشت ایشان می خواهد که اقدامات به موقع ،فوری و نتیجه بخش انجام بدهد».

وزارت امور داخله افغانستان درباره این که چرا کرام الدین کریم تاکنون بازداشت نشده است چیزی نمی‌گوید.

مریم ناصری عضو گروه دفاع از حقوق بشر گفت:«علت نبود حاکمیت قانون، عملی نشدن قانون بالای کسانی که دارای پشتبانی های استند و در چوکی های بلند دولتی کار می کنند».

خالده پوپل، عضو پیشین تیم ملی بانوان فوتبال افغانستان، دو سال پیش شماری از مسئولان فدراسیون فوتبال را به شمول کرام‌الدین کریم، به آزار و اذیت شماری از اعضای این تیم متهم ساخت. اتهامی‌ که بسیار جنجال برانگیز شد و به تعلیق کارهای چهار عضو فدراسیون فوتبال و محروم شدن عمری کرام‌الدین کریم از کار در بخش فوتبال انجامید.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала