روسیه با هیچکس در افغانستان رقابت نمی‌کند

© سفارت روسیه روسیه با هیچکس در افغانستان رقابت نمی‌کند
روسیه با هیچکس در افغانستان رقابت نمی‌کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سفیر جدید روسیه در کابل گفت، که روسیه با هیچ کشوری در افغانستان رقابت نمی کند. 
دیدار حامد کرزی با سفیر روسیه در کابل - اسپوتنیک افغانستان
دیدار حامد کرزی با سفیر روسیه در کابل

به گزارش اسپوتنیک، دمیتری ژیرنوف سفیر فدراسیون روسیه در کابل در یک گفت و گوی ویژه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت، که پروسه صلح و نقش کشورهای منطقه در آن مهم است. 

ژیرنوف در پاسخ به پرسش خبرنگار اسپوتنیک، که چین به طور جدی در افغانستان سرمایه گذاری می کند (پروژه‌هایی برای استخراج مس و نفت در رودخانه آمو، ارایه کمک‌های بدون بازگشت، سرمایه گذاری در امنیت افغانستان و غیره). افغانستان برای چین به عنوان یک پیوند راهبردی در پروژه‌های کلانش مانند یک کمربند یک راه و دهلیز اقتصادی چین و پاکستان از اهمیت زیادی برخوردار است. حضور اقتصادی چین در افغانستان چگونه می تواند بر منافع روسیه و ایالات متحده تأثیر بگذارد؟ گفت: "ما به خاطر افغانستان چه از دید سیاسی و چه از دید اقتصادی با هیچ کس رقابت نمی کنیم. افغانستان متعلق به مردم افغانستان است. هنگامی که روند صلح پیشرفت می‌کند و شرایط برای بهبود  وضعیت اقتصادی افغانستان بوجود می آید، هرچه کشورها بیشتر به همکاری با افغانستان علاقه نشان دهند، برای همه بهتر است. همانطور که افغانستانی ها می گویند، «با یک گل بهار نمی‌شود»".

او همچنان درباره رقابت اقتصادی امریکا و چین و تاثیر آن در افغانستان چنین روشنی انداخت: "در حال حاضر سخن‌های بیشتری درباره چنین رقابت وجود دارد. اما فضا برای همه کفایت می‌کند. پتانسیل اقتصادی افغانستان بسیار زیاد است. اگر جنگ نمی بود، یک کشور مرفه و ثروتمند می بود. بر می‌گردیم به پرسش شما، مشخص است که هرکس به دنبال جایگاه خود است. این یک پرسمان طبیعی است".

یادآوری می کنیم، که متن کامل و نسخهٔ ویدیویی این مصاحبه به زودی از اسپوتنیک منتشر خواهد شد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала