چین، بریتانیا را به "اقدامات لازم" بخاطر مسئله هنگ‌کنگ تهدید کرد

© AFP 2023 / DAMIR SAGOLJچین، بریتانیا را به "اقدامات لازم" بخاطر مسئله هنگ‌کنگ تهدید کرد
چین، بریتانیا را به اقدامات لازم بخاطر مسئله هنگ‌کنگ تهدید کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دولت چین در واکنش به موضع مداخله‌جویانه لندن در امور هنگ‌کنگ و وعده بوریس جانسون برای تسهیل مهاجرت هنگ‌کنگی‌ها به بریتانیا، این کشور را به انجام اقدامات مشابه تهدید کرد.

به گزارش اسپوتنیک، در کشاکش تنش غرب با پکن در مورد اعمال قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ، چین تهدید کرد مانع پیشنهاد بوریس جانسون مبنی بر اعطای شهروندی به حدود سه میلیون هنگ‌کنگی خواهد شد.

روزنامه امریکایی "هافینگتن پست" نوشته است که سفارت چین در لندن اعلام کرده است که "به شدت" مخالف طرح بریتانیا برای آسان کردن ورود و زندگی شهروندان هنگ‌کنگی در بریتانیاست.

چین با ارائه شواهد علمی و قانونی ۳۷ ادعای امریکا و غرب را رد کرد - اسپوتنیک افغانستان
چین با ارائه "شواهد علمی و قانونی" ۳۷ ادعای امریکا و غرب را رد کرد

نخست‌وزیر بریتانیا پیش از این در ادعایی قانون جدید هنگ‌کنگ را "نقض آشکار و جدی" تعهد چین به حمایت از آزادی شهروندان هنگ‌کنگی توصیف کرده بود. جانسون به شهروندان این منطقه که دارای گذرنامه انگلیسی هستند وعده داد مهاجرت آن‌ها را تسهیل خواهد کرد.

وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد در طرح جدید مهاجرت، محدودیت حضور شش ماهه را برای شهروندان هنگ‌کنگی لغو می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بعد از پنج سال اقامت برای اخذ شهروندی درخواست بدهند.

سفیر چین در لندن امروز پنجشنبه اعلام کرده است: "اگر طرف انگلیسی تغییرات یک‌طرفه اعمال کند، از موضع و تعهدات خود و همچنین قوانین بین‌المللی تعدی کرده است. ما شدیداً مخالف این هستیم و حق انجام اقدامات متناسب را برای خود محفوظ می‌دانیم. انگلیس هیچ حاکمیت، صلاحیت یا حقی برای نظارت بر هنگ‌کنگ ندارد".

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا چهارشنبه شب اذعان کرد که این کشور اختیار لازم برای مجبور کردن چین در ارتباط با اجازه دادن به شهروندانش برای سفر به بریتانیا را ندارد.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала