امریکا: طالبان روابط شان را با القاعده حفظ کرده‌اند

© AP Photo / Rahmat Gulامریکا: طالبان روابط شان را با القاعده حفظ کرده‌اند
امریکا: طالبان روابط شان را با القاعده حفظ کرده‌اند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت دفاع امریکا در گزارشی اوضاع امنیتی افغانستان که به کانگرس این کشور روز چهارشنبه (11 سرطان) فرستاده‎است، طالبان را به حفظ روابط با القاعده، متهم کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، درحالی که بربنیاد توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، این گروه تمامی روابط‌اش را با گروه‌های هراس افگن خارجی باید قطع کند.

در این گزارش آمده‌است که گروه‌های منطقه‌یی وابسته به القاعده روابط نزدیكی با طالبان برقرار می‌کنند و «منافع پایداری» در حمله به سربازان امریکایی و دیگر نیروهای هم همکار واشنگتن دارند.

در بخشی از این گزارش آمده‌است: «با وجود پیشرفت‌های اخیر در روند صلح، شاخۀ القاعده در شبه قاره هند روابط نزدیکی را با طالبان در افغانستان که احتمالا برای محافظت و آموزش است حفظ می‌کند».

پنتاگون افزوده‌است که شاخۀ القاعده در شبه قارۀ هند به‌گونۀ منظم با اعضای «ردۀ پایین طالبان» برای تضعیف حکومت افغانستان همکاری می‌کند.

این گزارش همچنان دربارۀ خط مشی ایران در قبال افغانستان می‎گوید: «ایران اهداف خودش را در افغانستان با ارایه پشتیبانی حساب شده به طالبان و تعامل و تلاش برای تقویت روابط با حکومت افغانستان دنبال می‌کند».

در بخش دیگری این گزارش آمده‌است که روسیه برای جلوگیری از ادامۀ حضور درازمدت امریکا در افغانستان برای خروج هرچه زودتر نیروهای امریکایی از این کشور، با طالبان کار می‌کند.

پیش از این، نیویارک تایمز در گزارشی گفته‌است که روسیه به یک حساب مربوط به شبه نظامیان افغان پول انتقال داده‌است تا این شبه نظامیان سربازان امریکایی را بکشند.

در گزارش این روزنامۀ امریکایی آمده‌است که اطلاعات الکترونیکی به دست آمده نشان می‌دهند پول هنگفتی از حساب بانکی کنترل شده از سوی سازمان اطلاعات نظامی روسیه به یک حساب مرتبط با طالبان بدست مقام‌های امریکایی افتاده‌است.

در این گزارش هم‌چنان آمده‌است که مدارک به‌دست آمده تأیید می‌کنند که روسیه برای کشتن سربازان امریکایی و ایتلاف در افغانستان، پول مصرف کرده‌است.

در بخش دیگر گزارش نیورک تایمز آمده‌است که شبکه‌های جنایت کار محلی که از دیدگاه ایدولوژی اهداف مشترک با طالبان ندارند اما ازبهر دریافت پول در حمله بر نیروهای امریکایی از جمله در نزدیک پایگاه نظامی بگرام دست داشته‌اند.

سال گذشته 20 نظامی امریکایی در افغانستان کشته شدند؛ اما روشن نیست در قتل چند سرباز روسیه متهم شناخته شده‌است.

پیش از این روسیه و طالبان این گزارش را رد کرده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала