طالبان: آتش‌بس در افغانستان پیش از پایان اشغال امکان پذیر نیست

© AFP 2023 / Noorullah Shirzadaطالبان: آتش‌بس در افغانستان پیش از پایان اشغال امکان پذیر نیست
طالبان: آتش‌بس در افغانستان پیش از پایان اشغال امکان پذیر نیست - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یک فرمانده طالبان به رسانه‌ها گفت: تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند این کشور تحت اشغال است و پیش از خروج این نیروها برقراری آتش‌بس امکانپذیر نیست.

به گزارش اسپوتنیک، «مولوی منصور» از فرماندهان طالبان در صحبت با رسانه‌ها اظهار داشت که تا خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان این گروه با دولت مرکزی مذاکره نخواهد کرد.

این فرمانده نظامی طالبان گفت: آتش‌بس به هیچ عنوان ممکن نیست زیرا تا زمانی که آمریکایی‌ها در کشور ما هستند افغانستان تحت اشغال است.

نزدیک به نیمی از افغانستان تحت کنترل و یا نفوذ طالبان قرار دارد و سران این گروه در توافقنامه قطر برای آتش‌بس با دولت مورد حمایت آمریکا در کابل موافق کرده است.

 با این حال برخی اعضای طالبان تاکید می‌کنند که تا زمان خروج نیروهای خارجی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ممکن نیست.

  سهیل شاهین: با آمریکا در همه موارد به توافق رسیده‌ایم  - اسپوتنیک افغانستان
سهیل شاهین: با آمریکا در همه موارد به توافق رسیده‌ایم

مولوی منصور افزود: «وقتی آمریکایی‌ها خارج شوند گفت‌وگوها بین جناح‌های افغان آغاز خواهد شد؛ وقتی آمریکایی‌ها اینجا حضور داشته باشند هیچکس با دست ‌نشانده‌های آن‌ها در کابل گفت‌وگو نمی‌کند».

وی همچنین تاکید کرد: اطمینان دارم که به توافق صلح دست خواهیم یافت، آن‌ها هیچ گزینه دیگری جز صلح ندارند و اگر با صلح موافقت نکنند آن‌ها را مجبور خواهیم کرد.

این فرمانده طالبان در حالی تاکید دارد که مذاکرات بین‌الافغانی پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی آغاز می‌شود که شاخه سیاسی طالبان می‌گوید که مذاکرات پس از تکمیل روند آزادی زندانیان کلید خواهد خورد.

این در حالی است که شمار نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به 8600 نفر کاهش یافته و منابع می‌گویند که دولت ترامپ در آستانه نهایی کردن طرح خروج بیش از 4 هزار نظامی دیگر است.

کاخ سفید در آستانه کاهش 4 هزار نظامی دیگر در افغانستان قرار دارد در حالی که طالبان حملات را تشدید کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала