درگیری نمایندگان مجلس در نشست استجوابیه مسوولان امنیتی

© Photo / AF / AFمجلس نمایندگان
مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شماری از اعضای مجلس می‌گویند که در جلسه استجوابیه‌ روز دوشنبه که به گونه سری ادامه یافت، شماری از نمایندگان به دفاع از مسوولان امنیتی پرداخته و با بقیه درگیر شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان، در نشست روز دوشنبه (۲ سرطان) مجلس، مسوولان ارشد ارگان‌های امنیتی برای پاسخگویی در پیوند به افزایش ناامنی‌ها در کشور از سوی نمایندگان استجواب شدند.
پس از تمام شدن سوال‌های نمایندگان، به درخواست اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی مبنی بر محرم بودن اطلاعات امنیتی، جلسه به گونه سری و به دور از چشم رسانه‌ها ادامه یافت.
اکنون اما نمایندگان می‌گویند که در نشست دو روز قبل بعد از سری شدن مجلس، شماری از نمایندگان به دفاع از مسوولان ارشد ارگان‌های امنیتی پرداخته و با دیگر نمایندگان درگیر شده‌اند.
بر بنیاد گفته‌های این تعداد از اعضای مجلس؛ درگیری نمایندگان میان هم، عزت و صلابت پارلمان را زیر سوال بُرده و مسوولان استجواب شده نیز آنان را به تمسخر گرفته‌اند.

مجلس نمایندگان مسوولان وزارت خارجه و مهاجرین را استجواب می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
مجلس نمایندگان مسوولان وزارت خارجه و مهاجرین را استجواب می‌کند

حلیمه صدف کریمی نماینده جوزجان در نشست امروز گفت که دو روز قبل عزت خانه ملت زیر سوال رفته است و مهمان‌ها به جای پاسخ‌دهی به نمایندگان آنان را به تمسخر گرفته‌بودند.
او اضافه کرد که درحالیکه ما روزانه ده‌ها تن از نیروهای ارتش را از دست می‌دهیم؛ اما شماری از نمایندگان با کف‌زدن مسوولان ارشد امنیتی را به تشویق گرفته‌اند.
بر بنیاد گفته‌های کریمی؛ این عمل خشم دیگر نمایندگان را برانگیخت و با هم به درگیری پرداختند.
فریده حمیدی نماینده نیمروز نیز گفت: "یخن‌گیری وکلا در روز دوشنبه عزت مجلس را نزد مسوولان استجواب شده زیر سوال برده و آنان نیز با نیشخند بر این عملکرد نمایندگان تماشاگر صحنه بودند".
حمیدی اضافه کرد که برخی از نمایندگان خلاف اصول وظایف داخلی مجلس خود را وکیل مدافع مسوولان ساختند و مانع پُرسش نمایندگان از این مقام‌ها می‌شدند.
او از رئیس مجلس خواست تا پس از این روی نمایندگان متخلف اصول وظایف داخلی مجلس را تطبیق کند و آنان را برای یک ماه از شرکت در جلسات مجلس محروم سازد.
غلام فاروق نظری نماینده هرات نیز گفت که وزراء در نشست استجوابیه به جای پاسخ به سوالات نمایندگان آنان به نصیحت آنان شروع کرده بودند.
ضیاء الدین اکاذی نماینده بادغیس نیز گفت که مسوولان ارشد امنیتی را ما در حالی با چک‌چک از مجلس خارج ساختیم که هر روز ده‌ها تن از نیروهای امنیتی در کشور به خاک و خون کشانیده می‌شوند.
او اشاره کرد که در یک هفته گذشته تنها نزدیک به یک صد سرباز ارتش در بالامرغاب بادغیس کشته و زخمی شده‌اند که تاکنون اجساد شهدا نیز در اختیار طالبان می‌باشد.
با این وجود میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان نیز گفت که تعداد زیادی از شهروندان کشور در هفته جاری به شمول سارنوالان و قاضی‌ها کشته شده‌اند و رهبری سکتور امنیتی نیز خود را مکلف به حفظ جان مردم نمی‌داند.
رحمانی خواستار شد تا رهبری سکتورهای امنیتی تغییرات موثر و مفید را در سطح مرکز و ولایات ایجاد کند و از حمایت افراد غیر مفید نیز دست بردارند.
مجلس درحالی روز دوشنبه مسوولان ارشد امنیتی را استجواب کرد که دفتر شورای امنیت ملی کشور اعلام کرده که طالبان در هفته گذشته در ۳۲ ولایت کشور در ۴۲۲ فعالیت تروریستی، ۸۴۱ نیروی امنیتی و دفاعی کشور را شهید و یا زخمی کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала