قاچاق ده‌ها دستگاه تنفس مصنوعی کمک شده از افغانستان به پاکستان

© Photo / ریاست صحت عامه بلخمرکز ۲۰۰ بستر نگهداری بیماران کرونا ویروس در بلخ
مرکز ۲۰۰ بستر نگهداری بیماران کرونا ویروس در بلخ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تعدادی از دستگاه‎ های تنفس مصنوعی کمک شده به افغانستان که ارزش مجموعی آنها بیش از 600 هزار دالر بوده، اکنون نزد قاچاقچیان در شهر پیشاور پاکستان است.

به گزارش اسپوتنیک، رسانه‎ ها خبر داده اند که 32 دستگاه  تنفس مصنوعی "وینتلاتور" که ارزش آنها حدود 600 هزار دالر می‌شده به کشور پاکستان قاچاق شده است. این دستگاه های تنفس مصنوعی در اختیار قاچاق‎چیان در پیشاور پاکستان است.

بر بنیاد گزارش این رسانه ها؛ گفتگوی فرد تسهیل‌گر که از طریق واتس‎اپ با قاچاق‌چیان انجام شده در آن به پنهان‌ کردن 32 دستگاه تنفس مصنوعی از وزارت صحت عامه سخن گفته شده و ارزش هرکدام آن بین 18 تا 25 هزار دالر گفته شده‌است. 

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان از 29 هزار تن گذشت - اسپوتنیک افغانستان
شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان از 29 هزار تن گذشت

وزارت صحت عامه گفته‌است که بررسی‌هایش را درباره قاچاق دستگاه‌های تنفس مصنوعی به پاکستان آغاز کرده و اگر چنین کاری صورت گرفته باشد، با کسانی که در قاچاق این دستگاه‌ها دست دارند، برخورد قانونی خواهد شد.

دستگاه تنفس مصنوعی به بیماران مبتلا به کرونا که نفس‌تنگی حاد را تجربه می‌کنند، کمک می‌کند تا به ریه‌های شان آکسیجن برسد. به‌دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور ده‌ها دستگاه تنفس مصنوعی از سوی کشورها و نهادهای بین‌المللی به افغانستان کمک شد.

این در حالیست که دو روز قبل سرپرست وزارت صحت عامه گفته بود که از 15 میلیون دالر بودجه حکومت برای مبارزه با کرونا، 12 میلیون دالر آن برای خرید یک هزار دستگاه وینتلاتور به مصرف رسیده است.

آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در کشور نزدیک به 29 هزار نفر اعلام شده و بر بنیاد همین آمار، حدود 600 مبتلا نیزجان‌ خود را از دست داده‌اند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала