هشدار ناسا: شهاب سنگ عظیم دیگر زمین را تهدید می‌کند

CC0 / Pixabay / Астероид, направляющийся к Земле
Астероид, направляющийся к Земле - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آژانس فضایی آمریکا "ناسا" در تازه ترین اظهارات خود از عبور یک شهاب سنگ عظیم دیگر از کنار زمین در روز سه شنبه، 23 جون خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، طبق آخرین اظهارات ناسا یک شهاب آسمانی عظیم به قطر 310 متر و طول 140 متر روز سه شنبه (23 جون) از کنار زمین عبور خواهد کرد. این سنگ فضایی قرار است با سرعتی 4 برابر سرعت گلوله از نزدیکی زمین بگذرد.

ناسا در توضیحات خود در خصوص گذر این شهاب آسمانی عظیم‌الجثه همچنان که تاکید کرده است این پدیده نباید کسی را نگران کند، اما امکان برخورد آن با کره زمین را هم رد نکرده است.

گفتنی است در صورت افزایش احتمال برخورد این شهاب سنگ بزرگ با زمین، ناسا حتما با ردیابی مسیر دقیق آن راهکار‌هایی برای جلوگیری از رخداد این اتفاق  در اختیار دارد.

دانشمندان: 11 شهاب سنگ خطرناک زمین را تهدید می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
دانشمندان: 11 شهاب سنگ خطرناک زمین را تهدید می‌کند

یکی از تاکتیک‌های ناسا برای پیشگیری از این تصادف، استفاده از سلاح‌های ذوب هسته‌ای است، این اقدام می‌تواند سرعت شهاب سنگ را بدون شکستن آن تغییر دهد.

 نوترون‌های پر سرعت بر اثر انفجار می‌توانند پوسته‌ای از مواد را در سطح شهاب سنگ برای مقابله با انفجار تشکیل دهند، سپس مواد موجود در این پوسته سطحی گسترش یافته و منفجر می‌شوند و بدین ترتیب یک مانع ضخیم روی خود شهاب ایجاد می‌شود.

یک تغییر سرعت متوسط در حرکت شهاب سنگ (تنها چند میلی متر در ثانیه) که طی چند سال عمل می‌کند، می‌تواند از برخورد کامل آن با زمین جلوگیری کند، اما روش این است که این سنگ فضایی بدون کوچکترین آسیب و انفجار از مسیر زمین دور شود. این راهکار گرچه بیشتر در فیلم‌های علمی_ تخیلی رواج داشته، اما اگر این شهاب منفجر شود قطعات حاصله از آن به مراتب می‌تواند مشکلات بزرگتری را ایجاد کند.

گزینه دیگری که در این رابطه مورد بحث قرار گرفته است، قرار دادن بادبان‌های بزرگ خورشیدی بر روی یک شیء کوچک تهدیدآمیز است تا فشار نور خورشید در نهایت بتواند مانع برخورد شیء با زمین شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала