پاسخ روسیه به پیشنهاد آمریکا در مورد "خروج از خاور میانه"

© Fotolia / ragsacپاسخ روسیه به پیشنهاد آمریکا در مورد "خروج از خاور میانه"
پاسخ روسیه به پیشنهاد آمریکا در مورد خروج از خاور میانه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یک مقام دیپلماتنیک وزارت خارجه روسیه به اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر لزوم خروج روس‌ها از خاورمیانه واکنش نشان داد و گفت، این حرف‌ها از روی نادانی است.

 به گزارش اسپوتنیک، سفارت روسیه در واشنگتن، در واکنش به اظهارات دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا درباره لزوم خروج روسیه از خاورمیانه تاکید کرد: بهتر است شما از سوریه خارج شده و به مشکلات داخلی خود بپردازید.

ایک منبع دیپلماتیک وزارت خارجه روسیه در واشنگتن گفت، منظور آنها را از این حرف‌ها نمی‌فهمد اما این اظهارات از خیر و شر عبور کرده و تنها اظهاراتی از روی نادانی و حماقت است.

این منبع تاکید کرد، سطح حضور و عملکرد حرفه‌ای در وزارت خارجه آمریکا بسیار کاهش یافته است.

دیوید شنکر، معاون مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه پنج‌شنبه گفته بود، روسیه نقشی ویران‌کننده در خاورمیانه ایفا می‌کند و باید منطقه را ترک کند.

حمله به کاروان نیروهای آمریکایی در شمال سوریه - اسپوتنیک افغانستان
حمله به کاروان نیروهای آمریکایی در سوریه

بنا به گفته شنکر، دور نگه داشتن روسیه از منطقه سنگ بنای سیاست خارجه آمریکا در طول 45 سال گذشته است.

این مقام به صراحت گفته بود، آنها (روسیه) باید از اینجا (خاورمیانه) بروند.

شنکر همچنین اشاره کرد، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا اشتباه کرد که به روسیه برای تقویت مواضعش در سوریه و خاورمیانه فرصت داد؛ اشتباهی که روند جنگ در سوریه را تغییر داد و در نتیجه آن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه همچنان در قدرت مانده است، موفقیت در سوریه، روسیه را ترغیب کرد گام‌هایی مشابه در لیبی بردارد به طوریکه اکنون در این کشور هم نقشی مناسب یا باثبات ایفا نمی‌کند.

لیبی از سال 2011 میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی برخی کشورها حمایت می‌شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала