کوریای شمالی: امریکا که معترضان را با سگ‌ها تهدید می‌کند، حق انتقاد از چین را ندارد

© AFP 2023 / John Macdougall / کوریای شمالی: امریکا که معترضان را با سگ‌ها تهدید می‌کند، حق انتقاد از چین را ندارد
کوریای شمالی: امریکا که معترضان را با سگ‌ها تهدید می‌کند، حق انتقاد از چین را ندارد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یکی از سخنگویان اداره امور بین‌الملل حزب حاکم کارگران کوریای شمالی در بیانیه‌ای شدیدالحن اعلام کرد، امریکا که معترضان را با سگ تهدید می‌کند، حق انتقاد از حقوق بشر چین را ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یکی از سخنگویان اداره امور بین‌الملل حزب حاکم کارگران کوریای شمالی (WPK) امروز (پنجشنبه) تأکید کرد واشنگتن که برای سرکوب اعتراضات ضدنژادپرستی در این کشور، تهدید کرده که «سگ‌ها را رها خواهد کرد»، در جایگاهی نیست که بخواهد در خصوص مسئله هنگ کنگ از حقوق بشر چین انتقاد کند.

طبق گزارش این مقام کوریای شمالی از اظهارنظرات روز یکشنبه هفته جاری مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا انتقاد کرد که مدعی شده بود حزب کمونیست چین رفتار بسیار تهاجمی علیه ارزش‌های غرب دارد و امریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سخنگوی WPK در خصوص اظهارات پامپئو تصریح کرد که اتهام‌زنی پامپئو به حزب کمونیست چین درباره هنگ کنگ، تایوان، حقوق بشر و جدال تجاری، «مزخرف» بوده است.

وی ادامه داد: «پمپئو که عمیقاً در جاسوسی و توطئه‌چینی علیه کشورهای دیگر غرق شده است، دیگر محل طلوع و غروب خورشید را هم نمی‌فهمد».

این مقام کوریای‌ای سپس با بیان این مثال تأکید کرد، چنین اظهارنظراتی از سوی رهبران امریکا، نمایانگر نگرانی آنها از افول ایالات متحده است.

وی سپس به اعتراضات سراسری در امریکا و حتی کشورهای دیگر جهان علیه خشونت پولیس «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتا که به قتل «جورج فلوید» شهروند 46 ساله سیاه‌پوست امریکایی منجر شد، اشاره کرد و گفت: «تظاهرات‌کنندگان از جمعیت کاملاً نژادپرستی که حتی در کاخ سفید هم هستند، به خشم آمدند. این حقیقت امروز امریکا است. لیبرالیسم و دموکراسی برای معترضان محدودیت ایجاد کرده و تهدید می‌کند که سگ‌ها را برای سرکوب رها می‌کند».

خبرگزاری یونهاپ کوریای جنوبی گزارش کرد که این اولین بار است که اداره امور بین‌الملل WPK از زمان به قدرت رسیدن کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در سال 2011 تاکنون، بیانیه‌ای را به صورت مستقل صادر کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و برخی از مقام‌های دولت او در هفته‌های گذشته با متهم کردن چین به پنهان‌کاری در بحران شیوع کرونا به تنش‌ها با پکن دامن زده‌اند.

مسئله هنگ‌کنگ از جمله دیگر موضوعات تنش‌زا میان دو کشور بوده و دولت امریکا بعد از اقدام چین در تصویب  «لایحه امنیت هنگ‌کنگ» امتیازات خاص قائل‌شده برای این سرزمین را لغو کرد.

دولت‌های امریکا و چین در ماه‌های گذشته بر سر حضور خبرنگاران دو طرف در کشورهای یکدیگر هم مجادله داشته‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала