گفتگوی تلفنی روحانی و اشرف غنی

© @ARG -FB / گفتگوی تلفنی روحانی و اشرف غنی
 گفتگوی تلفنی روحانی و اشرف غنی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روسای جمهور ایران و افغانستان بر ضرورت تلاش برای توسعه و تحکیم همه جانبه مناسبات تهران ـ کابل در راستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با وی، با تبریک دوره جدید ریاست جمهوری وی در افغانستان و ابراز خرسندی از توافق بوجود آمده میان گروه‌های سیاسی در این کشور، ابراز امیدواری کرد با تلاش همه ارکان دولت و شورای عالی مصالحه، ‌ شاهد صلح، ثبات و امنیت بیشتر در افغانستان باشیم.

روحانی با اشاره به اقدامات و موفقیت‌های ایران در مبارزه با کرونا و ارائه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به مهاجرین افغانستانی اظهار داشت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نسبت به برادران افغانستانی در مسیر مبارزه با کرونا با همین روند ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط و همکاری‌های برادرانه و دوستانه با همه همسایگان به ویژه افغانستان است گفت: گسترش ثبات و امنیت در افغانستان را در راستای توسعه ثبات و امنیت خود می‌دانیم و معتقدیم اختلافات گروه‌ها از طریق مذاکره در چارچوب اصول حل و فصل می‌شود و در این مسیر همواره در کنار دولت و ملت افغانستان هستیم.

رئیس جمهور ایران با اشاره به اینکه روابط دوجانبه ایران و افغانستان در مسیر پیشرفت قرار دارد اظهار داشت: باید برای تسریع در اجرای توافقات و پروژه‌های فی مابین از جمله راه آهن خواف-هرات به عنوان یکی از پروژه‌های مهم اقتصادی میان دو کشور تلاش کنیم.

روحانی افزود: تکمیل و راه اندازی پروژه راه آهن چابهار به زاهدان در یکسال پیش رو می‌تواند تحول مثبتی در توسعه حمل و نقل و جابه جایی کالا در منطقه بوجود آورد.

دیدار غنی با حسن روحانی - اسپوتنیک افغانستان
رئیس جمهور غنی خواستار نقش پر رنگ ایران در مذاکرات صلح افغانستان شد

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی با آرزوی سلامتی و توفیق دولت و ملت ایران در مقابله با بیماری کرونا، کمک‌ها و ارائه خدمات درمانی به مهاجرین افغانستانی در ایران را بسیار ارزشمند دانست و از دولت و ملت ایران تقدیر کرد.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در ثبات و امنیت منطقه، ‌ خواستار حمایت ایران از روند صلح و گفتگو در افغانستان شد.

اشرف غنی همچنین با اشاره به روابط رو به توسعه ایران و افغانستان در بخش های مختلف ابراز امیدواری کرد که با تلاش مسئولان دو کشور شاهد گسترش بیش از پیش مناسبات و همکاری های فی مابین باشیم.

روسای جمهور ایران و افغانستان با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه دو کشور، بر ضرورت تلاش برای توسعه و تحکیم همه جانبه مناسبات تهران ـ کابل در راستای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала