فارن پالیسی: رهبر طالبان به کرونا مبتلا شد

© REUTERSفارن پالیسی: رهبر طالبان به کرونا مبتلا شد
فارن پالیسی: رهبر طالبان به کرونا مبتلا شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» به تازگی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ملا هبت ‌الله آخند زاده رهبر طالبان چند هفته است در جلسات غایب است و احتمال دارد وی به ویروس کرونا مبتلا شده باشد.

به گزارش اسپوتنیک، نشریه آمریکایی فارن پالیسی نوشت: رهبران ارشد طالبان به کرونا مبتلا شده و در حال حاضر پسر ملا محمد برادر، بنیانگذار طالبان به عنوان رئیس موقت این گروه را رهبری و هدایت می‌کند.

منابع این نشریه  اضافه کردند که سراج‌الدین حقانی معاون رهبر طالبان نیز به ویروس کرونا مبتلا شده و احتمال دارد که وی سران طالبان را به کرونا آلوده کرده باشد.

 

«آنتونیو گتوزی»‌ از کارشناسان موسسه خدمات متحد سلطنتی در این باره گفت: «هبت الله آخندزاده» برای هفته‌ها در جلسات این گروه حضور نداشته و در حال حاضر سراج الدین حقانی معاون ارشد شبکه حقانی به صورت موقت جایگزین وی شده است.

وی افزود: به احتمال زیاد سراج الدین حقانی نیز به کرونا مبتلا شده و با حضور وی برای سازماندهی جلسات سایر رهبران ارشد این گروه را نیز مبتلا کرده است. 

 پیام عیدی رهبر طالبان در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
پیام عیدی رهبر طالبان در افغانستان

به گزارش فارن پالیسی، یکی از مقامات وزارت اطلاعات افغانستان تایید کرد که برخی از اعضای رهبری طالبان به کرونا مبتلا شده، اما مشخص نیست که آیا آخند زاده رهبر این گروه نیز ویروس کرونا گرفته باشد.

این نشریه آمریکایی ادامه داد: یکی از فرماندهان ارشد طالبان اذغان کرده که پسر ملاعمر، ملایعقوب در حال حاضر عملیات طالبان را رهبری می‌کند.

بر اساس این گزارش، بیماری رهبران طالبان در مقطع بسیار حساسی رخ داده که صلح افغانستان به مراحل مهمی رسیده و هرگونه اختلاف در رهبری این گروه به شدت گفت‌وگوهای این گروه با دولت افغانستان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ملایعقوب پس از مرگ پدر وی یعنی ملا عمر که برای 2 سال توسط اعضای این ارشد این گروه از سایر پنهان نگهداشته شده بود، توانسته طی سالیان گذشته قدرت خود را در میان طالبان تثبت کند. 

پس از مرگ پدر، ملایعقوب به عنوان رئیس کمیسیون نظامی در 15 ولایت افغانستان منصوب شده و طی هفته‌های اخیر وی قدرت نظامی خود را به 28 ولایت گسترش داده است. 

به گزارش فارن پالیسی، ملایعقوب در میان فرماندهان نظامی طالبان از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و این افراد از رهبری وی حمایت می‌کنند. ملایعقوب رابطه بسیاری خوبی با عربستان سعودی که حامی صلح افغانستان است از سالیان دور داشته و این اعتقاد وجود دارد که عربستان به وی برای تثبیت قدرت کمک مالی فراوانی کرده است و از سوی دیگر ملایعقوب رابطه خوبی با دولت و سازمان اطلاعات افغانستان داشته و بارها تلاش کرده تا روند صلح از قطار خود خارج نشود. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала