آماده شدن پیش‌نویس طرزالعمل و تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی / اختلاف دیدگاه در تیم عبدالله

© Sputnik / K.Akifi / آماده شدن پیش‌نویس طرزالعمل و تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی / اختلاف دیدگاه در تیم عبدالله
آماده شدن پیش‌نویس طرزالعمل و تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی / اختلاف دیدگاه در تیم عبدالله  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
چهره‌های نزدیک به رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان می‌گویند، که اختلاف میان هواداران او درباره چگونگی ساختار و گزینش اعضای شورای عالی مصالحه ملی و عضویت‌شان در کابینه، سبب تأخیر در آغاز کار این شورا شده است.
اعلامیه ای داکتر عبدالله در پیوند به رهایی زندانیان طالبان - اسپوتنیک افغانستان
اعلامیه ای داکتر عبدالله در پیوند به رهایی زندانیان طالبان

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، برخی منابع از آماده شدن پیش‌نویس طرزالعمل و تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی خبر داده و گفته که این پیش‌نویس قرار است تا دو روز دیگر، از سوی رئیس و معاونان این شورا منظور شود، اما اختلاف نظرها در تیم داکتر عبدالله عبدالله برای گزینش اعضای این شورا و کابینه ادامه دارد.
 عطاالرحمان سلیم که خود در تهیه پیش‌نویس نقش داشته، دیروز پنج‌شنبه(8 جوزا)، با بیان این مطلب است: "مسوده تشکیلات، خط مشی، طرزالعمل کاری، صلاحیت‌ها و مسئولیت‌ها آماده شده و حالا کار روی ساخت کمیته جریان دارد که تا یک یا دو روز نهایی می‌شود و بعدا رئیس و معاونان شورای عالی مصالحه ملی در مورد تصمیم خواهند گرفت."
در همین حال وزارت دولت در امور صلح که قرار است دبیرخانه شورای عالی مصالحه ملی شود، می‌گوید: "شورای عالی مصالحه ملی یک مرجع تصمیم گیرنده است که در امور مربوط به صلح تصمیم می‌گیرد، وزارت دولت در امور صلح یک مرجع اجرایی است که تمام تصامیم در مورد صلح را به پیش می‌برد."
ریاست‌ جمهوری افغانستان نیز می‌گوید، که با تشکیل اعضای شورای عالی مصالحه ملی، گام‌های بزرگی در روند صلح برداشته خواهد شد.
صدیق صدیقی، سخن‌گوی رییس‌جمهور در اینباره می‌گوید: "کارهای مهمی در این راستا صورت گرفته و قرار است که با آمدن اعضای شورای عالی مصالحه ملی، گام‌های مهمی دیگری هم در این پروسه برداشته شود".
اما چهره‌های نزدیک به داکتر عبدالله عبدالله می‌گویند، که اختلاف‌ها میان هواداران او درباره چگونگی ساختار و گزینش اعضای شورای عالی مصالحه ملی و عضویت‌شان در کابینه، سبب تأخیر در آغاز کار این شورا شده، اما ادامه این وضعیت روند صلح را با دشواری روبه‌رو می‌کند.
سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت همبستگی ملی افغانستان به طلوع نیوز گفته است: "رخصتی‌های پی هم و تقرر اشخاص- چون هرکدام خواهان مقام بلندتر است - به همین خاطر ممکن است همین هم یک مقدار برای‌شان مشکل تمام شده باشد تا که همه را قانع بسازند و کرسی‌ها تقسیم شوند".
ستار مراد، عضو رهبری جمعیت اسلامی نیز به طلوع نیوز گفته، که این جریان سیاسی خود اعضایش را برای عضویت در شورای عالی مصالحه ملی معرفی می‌کند و تصمیم آنان وابسته به عبدالله نیست: "شورای رهبری جمعیت نظریات خود را دارد، داکتر عبدالله نظرات خود را دارد؛ اما نظرات شورای رهبری جمعیت به هیچ قیمت زیر تاثیر تصمیم‌های داکتر عبدالله نمی‌رود".
یادآوری می کنیم، که نزدیک دو هفته از امضای توافق سیاسی میان رئیس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله می‌گذرد که بر اساس آن، عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی تعیین شد.
قرار است شورای مصالحه پنج معاون داشته باشد که دو معاون تیم انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله نیز شامل آن است.
این در حالی است، که آتش بس سه روز طالبان برای عید فطر، به صورت اعلام نشده، و با وجود برخی حملات طالبان در سه ولایت، ادامه یافته است. در عین حال، حکومت یک هزار زندانی طالبان را در تازه‌ترین اقدام آزاد کرده و قرار است هزار زندانی دیگر را نیز آزاد کند.
به دنبال آزادی این زندانیان، هیأت فنی طالبان دوباره به کابل برگشته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала